1. dubna 2019 10:00
redakce Prima Living

Jak svět přichází o básníky: Proč komunisté nechtěli pustit film do kin?

Panicové Štěpán Šafránek a jeho kamarád Kendy dobývají svět a dámská srdce. Tedy ne že by šlo jen o ta srdce! Vylaďte se na teenagerskou komedii Jak svět přichází o básníky, která v českém filmovém rybníčku v roce 1982 pořádně zahýbala stojatými vodami.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte naprostou klasiku, která spoluzakládala tradici filmů o náctiletých. V témže roce jako Básníci se na plátna dostaly ještě Sněženky a machři. Jak svět přichází o básníky je první z celkové pentalogie filmů o Básnících v režii Dušana Kleina. Vtipný a přitom poetický příběh o dvou kamarádech Štěpánovi a Kendym, kteří se kromě studia na gymnáziu rozhodli na maloměstě, kde žijí, zorganizovat ochotnické představení, napsal lékař Ladislav Pecháček.

Hlavní hrdina Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) píše básničky, jeho kamarád Kendy (David Matásek) rozumí hudbě a filmu. Paralelou ke školním a divadelním patáliím je hlavně Štěpánovo nesmělé, leč urputné dvoření se roztomilé blondýnce s modrýma očima a přezdívkou Borůvka. Ta, zahraná Miroslavou Šafránkovou, je první ze série „Štěpán girls“, kterou protentokrát student a v budoucnosti lékař Šafránek okouzlí, svede, ale dlouho s ní nezůstane.

A kdo že Štěpánovi nakonec Borůvku vyfoukne? A jak dopadne ochotnické představení? A co na to všechno pan profesor chemie Ječmen? Kdo to neví, je ostuda, a kdo to ví, stejně si znovu první Básníky užije!

Kvíz:

Zkuste si tipnout, v jaké scéně zazněly tyto hlášky a kdo je řekl:

  • Ty máš kukadla jako zrcadla. (Zpívá Emil Nádeníček Borůvce, později to řekne opilý Štěpán Šafránek tanečnímu mistrovi Hugo Snowdenovi)
  • Učitelky by se neměly ukazovat ve spodním prádle. Učitelka v podprsence je jak generál v trenkách. (Štěpán Šafránek)
  • Chemii na jedničku ovládá pánbůh, na dvojku já, na trojku soudružka ředitelka, možná, na čtyřku nejlepší z vás a na pětku všichni ostatní. (Učitel chemie Libor Ječmen)
  • Šuby duby Amerika… (Zpívají sboristky při nácviku představení)

Milujeme vedlejší postavy:

Štěpánova maminka – Míla Myslíková

Profesor chemie Libor Ječmen – Josef Somr

Čermáček, řezník a režisér ochotníků – Jiří Císler

Důchodce Valerián Adolf – František Filipovský

Prsatá spolužačka Jana Hrdličková – Bára Štěpánová

Choreograf Hugo Snowden – Luděk Kopřiva

Info – drby – klepy

  • Divadelní hra, která se ve městečku slavnostně nacvičuje, je Tylova Lesní panna aneb Cesta do Ameriky. Štěpán s Kendym hru samozřejmě mění k obrazu svému!
  • Film obsahuje animované předěly, většinou se objeví místo choulostivějších scén. Tento nápad vznikl proto, že se Miroslava Šafránková alias Borůvka odmítla před kamerou svléknout. Proto Dušan Klein vymyslel, že se do filmu zakomponují kreslené humorné záběry.
  • Místo Pavla Kříže a Davida Matáska, jsme mohli vídat Básníky s Ondřejem Vetchým a Lukášem Vaculíkem. Oba tito herci byli v úzkém výběru pro roli Štěpána Šafránka a Kendyho. Režisér si nakonec vybral duo Kříž–Matásek. Protože byli oba ještě na herecké škole a nesměli v té době točit, dostali prý kvůli Básníkům trojku z chování.
  • Komunističtí schvalovatelé filmů nechtěli původně Básníky vůbec pustit do kin s tím, že „hanobí společnost“. Nakonec se film do kin dostal a udělal rekordní návštěvnost. Film v kinech vidělo 1,6 milionu lidí.
  • Děj se odehrává ve vymyšleném městečku Hradiště. A celý film se točil v exteriérech a reálných interiérech. Štáb nestrávil ani jediný den ve studiu. Filmovalo se v Mělníku a v Bohnicích.
  • Tvrdí se, že Pavel Kříž coby hlavní hrdina filmu dostával za jeden natáčecí den honorář 120 korun. Celkově si vydělal jen 2 400 korun.

Komedii Jak svět přichází o básníky uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný