23. prosince 2016 09:26
Gabriela Gabrielová

Jak se to bude jmenovat? Třeba Výchova dívek v Čechách

Výchova dívek v Čechách - upoutávka

První z řady filmových adaptací knih Michala Viewegha nedopadla vůbec špatně. Pomalý rozjezd nabírá od poloviny slušné tempo, zábavný scénář doplňuje kvalitní herecké obsazení, takže téměř dvě hodiny filmu vám utečou jako nic. Bavit se nechte ve čtvrtek ve 20.15 na Primě MAX.

Fanoušky románu potěší fakt, že filmová verze se od předlohy příliš nevzdálila. Můžete se tak těšit na spoustu dialogů doslovně převzatých z knižní předlohy a zůstaly i proslovy hlavního hrdiny jako vypravěče pohlceného svými citáty. Povědomé vám budou i mnohé scény. Pokud jste četli knihu, možná vám bude připadat, jako byste opět obraceli její stránky a hrdinové vám nějakým zázrakem ožívali před očima.

Pokud jste román nečetli, oceníte především Aňu Gaislerovou. Nejenom pro její půvaby, ale hlavně pro bravuru, s jakou vtiskla své narušené hrdince její charakteristikou nevyrovnanost, divokost a posedlost touhami. Ondřej Pavelka je v roli o mnoho let staršího, poněkud zmateného učitele Oskara také uvěřitelný. Jeho rozpolcenost a neschopnost udělat cokoli zásadnějšího z něj čpí na sto honů. A jeho žena, skvělá Vilma Cibulková? Ta v roli emancipované manželky v domácnosti přímo perlí. Vždyž za ni byla taky v roce uvedení snímku (1997) nominována na Českého lva.

A o čem přesně Výchova je?

Hlavní postavou je učitel na základní škole Oskar Wégl, mimochodem šťastně ženatý muž a otec devítileté dcery, který přijme nabídku milionáře Krále na „kurzy tvůrčího psaní“ pro jeho rozmazlenou dceru Beátu. Zpočátku nepřístupná Beáta však brzy najde v Oskarovi zalíbení a díky štědrému otcově měšci si stále častěji vynucuje přítomnost „svého“ učitele (odvolá ho dokonce i z dovolené v Chorvatsku). Nerovný vztah se brzy mění v šílenou a divokou lásku, která už ani nestojí o to tajit se se svými city na veřejnosti. O to víc je Oskar zaskočen, když Beáta nečekaně poměr ukončí. Beátin život po jejich rozchodu ale nabere rychlý konec, když neustojí své dva následující vztahy a zvolí sebevraždu. Oskar dává své ženě přečíst nový román. „A jak se bude jmenovat?“ „Třeba Výchovek dívek v Čechách.“

Možná jste netušili...

  • Výchovou dívek v Čechách série filmů natočených podle Vieweghových knih vlastně začala. Rychle po ní (ještě ten samý rok) následovala Báječná léta pod psa (1997), Román pro ženy (2004), Účastníci zájezdu (2006), Nestyda (2008), Případ nevěrné Kláry (2009), Andělé všedního dne (2014) a nakonec Vybíjená (2015).

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný