18. září 2014 08:00
redakce Prima Living

Jak reálný je Let Fénixe?

Uměli byste si postavit vlastní letadlo, kdyby na tom závisel váš život?

Úterý večer od 20.00 na Prima MAX bude patřit parádnímu dobrodružnému filmu Let Fénixe (2004), v němž posádka letadla tvořená Dennisem Quaidem (Vnitřní vesmír), Hughem Lauriem (Doktor House) i Jaredem Padaleckim (Lovci duchů) po havárii uvízne uprostřed pouště. Jejich jedinou šancí je přestavět vrak svého předešlého letadla na letoun nový – Fénix.

Mohlo by se však něco takového skutečně povést?

Pro případ, že byste jednoho dne sami havarovali uprostřed pouště a museli si na koleni sestrojit letadlo, čtěte v následujících řádcích naše avionická zjištění!

Mrzutá odpověď

Nebudeme to natahovat,Let Fénixe fakticky nevznikl na motivy skutečné události, nýbrž vychází z románu spisovatele Ellestona Trevora.

Vize na koleni spatlaného postavení jednomotorového letadla z dílu dvoumotorového by byla realistická jedině v případě, že by porouchané letadlo omylem spadlo poblíž opuštěného hangáru plného zbytečných součástek, precizních nástrojů a ideálně navíc ještě odborníků na aerodynamiku a aeronautiku.

Konstrukce letadel totiž bohužel nespoléhá jenom na správné poštelení trupu a motorů, ale i precizní rozložení těžiště nebo centra tahu motoru, bez nichž by se na koleni sesmolený stroj zřejmě velmi brzy zaryl ještě hlouběji do písečných plání. Na něco takového je zkrátka potřeba postupovat metodou pokus–omyl, která je časově náročná, a tudíž zcela nevhodná pro partu přežívající na mizejících zásobách.

Během natáčení první adaptace Letu Fénixe v roce 1965 se však filmaři k příběhu alespoň částečně přiblížili, když nechali filmového "Fénixe" skutečně ručně smontovat.

Tehdy na něm však pracovali odborníci se čtyřicetiletou zkušeností s navrhováním letadel, a přesto prototyp (pilotovaný znalým zkušebním letcem) nakonec havaroval. V původním filmu je proto vidět až jejich pokus číslo dvě...

To však neznamená, že v případě ztroskotání uprostřed pustiny máte na výběr jedině mezi smrtí hladem, smrtí žízní a sebevraždou.Budete se však muset smířit s tím, že finální řešení nebude vypadat moc dramaticky a dá hodně práce.

Odvaha vzdor trapasům

Fenomenálním příkladem, jak z rozbité mašiny sestavit únikový modul, je třebas francouzský elektrikář Emile Leray, jemuž se uprostřed marocké pustiny mimo silnice rozbil jeho zánovní Citroën.

Řešení se našlo, Leray totiž vůz promptně rozložil na prvočástice a po několika dnech si z nich postavil svou vlastní motorku! Tou po dni vlažné jízdy dorazil do civilizace.

Neuvěřitelný příběh o lidské vynalézavosti, vedle něhož MacGyver bledne závistí, kazí jenom skutečnost, že Leray byl od nejbližší osady vzdálený sotva 30 kilometrů a rovněž byl vybaven vodou a jídlem na několik dnů, během nichž pracoval na své mašině.

Celý podnik tak působí spíše jako nejnáročnější výmluva v historii pěších pochodů & opravování čtyřkolových vozidel…

Motorka však není tolik podobná syžetu Letu Fénixe. Možná vás tedy uklidní, že i na šílené nouzové opravy letadel ve skutečnosti dochází!

Povětšinou však opět měly spíše mírně trapný charakter. Například jistý aljašský pilot po útoku medvěda, který zanechal jeho letoun značně pošramocený,opravil trup pomocí velkého, ale opravdu velkého množství lepicí pásky...

Tak už to ale s příběhy chodí, že bývají o kapku přestřelenější než tragikomická realita. Leč přece svými happy endy lidem dodávají odvahy.

Inspirujte se s námi u Letu Fénixe v úterý večer na Prima MAX!

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický