9. ledna 2018 10:30
redakce Prima Living

Inteligentní, pohlcující, opravdová Kočka na rozpálené plechové střeše

Kočka na rozpálené plechové střeše - upoutávka

Strhující drama o přetvářce, lžích a pokroucených rodinných vztazích v podání úžasné Elizabeth Tylor a Paula Newmana. Jeden z nejúspěšnějších filmů v historii Hollywoodu si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Předlohou tomuto slavnému snímku byla stejnojmenná klasická divadelní hra Tennessee Williamse, jež byla na Brodwayi uvedena v roce 1955 a ten samý rok oceněna Pulitzerovou cenou. O tři roky později se dostala i na filmové plátno a zaznamenala stejný, ne-li větší divácký úspěch. Dílem to bylo samozřejmě díky skvělému scénáři vycházejícímu velmi těsně z divadelní předlohy a jasné režijní vizi (mimochodem scénáře i režie se chopila tatáž osoba). Svoji zásluhu na tom ovšem bez pochyby neslo i vynikající herecké obsazení v čele s hvězdnou dvojicí Elizabeth Tylor – Paul Newman.

Rodinné drama s nebývalým vnitřním napětím, které se podivuhodně stupňuje a ne příliš smířlivě vrcholí, vám možná pomůže podívat se trochu smířlivěji na vlastní rodinné poměry.

Maggie (Elizabeth Tylor) je krásná mladá žena, která už třetím rokem žije v ubíjejícím manželství s bývalým fotbalistou Brickem (Paul Newman). Maggie ho stále miluje a pokouší se ho vlákat zpět do svých tenat, ale její snaha vychází naprázdno. Brick utápí své dny v alkoholu a zdá se, že na vše rezignoval. Manželé přijíždějí do domu Brickových rodičů, milionářů, kde je přítomen i Brickův starší bratr Gooper s chamtivou manželkou Mae a kupou nevychovaných potomků. A jak to tak při rodinných setkáních tohoto druhu bývá, na povrch vyplouvají ne zrovna lichotivé stránky lidských osobností. Zvlášť když na přetřes přichází ohromné dědictví taťky Big Bosse.

Možná jste netušili, že...

  • Pod scénářem i režií je podepsaný Richard Brooks, americký režisér a scenárista, který kromě „Kočky“ přenesl na filmové plátno třeba divadelní hru Bratři Karamazovi, a to dokonce ten samý rok (1958)! O tři roky později získal Brooks Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář za snímek Elmer Gantry. Za mimořádný přínos světové kinematografaii má svou hvězdu i na Hollywoodském chodníku slávy.
  • Film byl nominován na Oscara v celkem šesti kategoriích – nejlepší snímek, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, nejlepší ženský výkon v hlavní roli, nejlepší režie, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší kamera. Bohužel ani jednu nominaci ve vítězství neproměnil.
  • Roli otce rodiny se ujal vynikající Burl Ives, který tu samou postavu ztvárnil i v divadelní předloze.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný