30. srpna 2017 10:00
Gabriela Gabrielová

Inspektor se vrací do Británie počátku 20. století

Britský herec David Thewlis alias profesor Lupin z Harryho Pottera na sebe tentokrát bere roli nekompromisního policejního inspektora, který vyšetřuje tajemnou vraždu mladé dívky. Dejte si neobyčejně působivou a precizní detektivku.

Anglický průmyslník pořádá večeři u příležitosti zasnoubení své dcery s perspektivním mladým mužem. V domě se však neočekávaně ohlásí policejní inspektor s tím, že před třemi hodinami zemřela v nemocnici dívka, kterou všichni znali a mohli mít na její smrti podíl...

Nová stylová adaptace nadčasové mistrovské divadelní hry spisovatele J. B. Priestleyho se odehrává v roce 1912 během rozkvětu průmyslového věku. V napínavém mysteriózním příběhu, který proběhne jedné noci a je zároveň tvrdou kritikou třídní společnosti, v hlavní roli figuruje prosperující rodina Birlingových.

Tu nečekaně navštíví inspektor Goole vyšetřující sebevraždu mladé dívky, jež pracovala v továrně pana Birlinga. Goole nekompromisně vyslýchá jednoho člena rodiny po druhém a zjišťuje, že mrtvou každý z nich znal a navíc mohl sehrát významnou roli v jejím tragickém konci. Během vyšetřování vyplouvají na povrch kruté činy, necitelné skutky i temná zahanbující tajemství, která hrozí, že rozervou rodinu Birlingových na kusy a navždy zničí její dobrou pověst.

Věděli jste, že...

  • „Inspektor se vrací“ je film britské televizní stanice BBC. Na obrazovkách měl premiéru 13. září 2015, v den narozenin již zeslulého autora divadelní předlohy, anglického romanopisce, scenáristy a novináře, J. B. Priestleyho (1894–1984).
  • Stejnojmenná divadelní hra Priestleyho se stala jeho nejslavnějším kusem a ve známém londýnském divadle West End se poprvé objevila v roce 1945.
  • Režisérkou snímku je Irka Aisling Walsh (narozená v roce 1958), která vystudovala anglickou Národní filmovou a televizní školu (National Film and Television School) a ve své filmové tvorbě se specializuje zvláště na dramata. „Na vyjížďce“ z roku 1989 je o ženě, která uteče od dětí a násilnického manžela, „Odpusť a zapomeň“ z roku 2000 je zase o gayovi zamilovaném do svého heterosexuálního přítele. „Hříšnice“ (2002) se odehrávají v 60. letech 20. století a pojednávají o svobodných matkách pracujících v tzv. Magdalena Laundries.
  • Její rukopis lze vyčíst zvláště v intenzivní atmosféře a vygradovaných scénách se sociálním podtextem.

Co se neuhlídalo...

V jedné scéně Sheila vrátí Geraldovi zásnubní prsten, ale v té následující ho má stále na ruce.

Režie: Aisling Walsh Scénář: J.B. Priestley (divadelní hra) Kamera: Martin Fuhrer Hudba: Dominik Scherrer Hrají: David Thewlis, Miranda Richardson, Ken Stott, Chloe Pirrie, Kyle Soller, Finn Cole, Patricia Winker, Sophie Rundle

Detektivku Inspektor se vrací dáváme v úterý v 18.00 na Prima MAX!

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný