28. října 2020 14:00
redakce Prima Living

Horečka sobotní noci: John Travola si zahrál s příbuznými a úžasně nakopl kariéru

Přichází král diskoték! V těsných kalhotách, na vysokých podpatcích a za zvuků největších hitů Bee Gees, které ani po letech nezapadaly prachem. Mladičký John Travolta a jeho nezaměnitelné taneční kreace vždy pobaví.

V pátek od 20:00 na Prima MAX si budete moct trochu paradoxně dopřát Horečku sobotní noci. Není pochyb o tom, kdo měl na úspěchu snímku největší zásluhy: jasně, John Travolta. Horečka sobotní noci byla přelomovým snímkem v jeho kariéře, tím důležitým rozhodujícím filmem, který ho přes noc katapultoval do výsadní pozice idola mládeže a nově zrozené hollywoodské star. Pomáda, kterou natočil o rok později, mu sice taky vynesla uznání a slávu, ale „Horečka“ navždy zůstane snímkem, který udělal z neznámého mladíčka budoucí superhvězdu.

Šťastnou ruku měl režisér John Badham (Číslo 5 žije, Válečné hry) nejen při výběru hereckého obsazení; vyplatila se mu i sázka na hudební doprovod. Diskotékové hity Bee Gees jako Night Fever, You Should Be Dancing, How Deep Is Your Love, Staying Alive či More Then a Woman proměnily soundtrack snímku v jeden z nejúspěšnějších hudebních počinů v historii filmového průmyslu. Podobně dobře si pak vedl i soundtrack Pomády.

Tony Manera je dvacetiletý mladík pocházející chudých poměrů žijící v chudé čtvrti, má mizernou práci a despotického otce. Nic v jeho životě nemá cenu, kromě jediné věci: okamžiku, kdy se v sobotu večer otevřou dveře místní diskotéky a Tony vpluje na parket do roztančeného víru barevných světel, v těsných kalhotách a za zvuků největších hitů Bee Gees. Celé jeho bytí se upíná právě k této noci. Protože nikdo tu nesklízí tolik obdivných pohledů a uznalých reakcí jako Tony. Nikdo tu netančí tak jako on.

Jenže pak Tony potkává Stephanie, dívku z bohatých poměrů žijící na Manhattanu. A Stephanie má trochu větší cíle než jen zabíjet čas a talent na diskotéce v Brooklynu. Přihlásí oba do prestižní taneční soutěže párů a Tonymu se, zdá se, otevírá cesta vzhůru.

Co jste možná o filmu Horečka sobotní noci netušili…

  • Za tuto roli si John Travolta vysloužil nominaci na Oscara. Film byl také navržen na ceny BAFTA ve dvou kategoriích a na Zlaté glóby rovnou ve čtyřech. Škoda jen, že žádnou nominaci nakonec v cenu neproměnil.
  • Uznání, které možná postrádal u filmových kritiků, dostal snímek v plné míře od fanoušků. S rozpočtem pouhých 3,5 milionů dolarů dokázal svým tvůrcům celosvětově vydělat více než 230 milionů dolarů! V Hollywoodu do té doby nevídaná věc.
  • Mihne se tu i Travoltova sestra Ann – v roli prodavačky pizzy, a jeho máma Helen – jako žena, od které si Tony na začátku filmu bere barel s barvou.

Roztančenou romantiku Horečka sobotní noci uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný