26. března 2018 13:41
Gabriela Gabrielová

Hledá se Nejhledanější muž

Politické špionážní drama, které si díky svému pomalému tempu může dovolit důraz na atmosféru a detaily. Mezi jeho hlavní klady patří brilantní herecké výkony a vyprávění s ohromnou vnitřní silou bez příkras. Připravte se na poctivý realismus se vším všudy. V úterý ve 20.00 na Prima MAX.

Špionážní thriller britsko-německo-americké produkce byl natočen na motivy stejnojmenného románu britského spisovatele a bývalého agenta tajné služby Johna le Carrého. Odehrává se v Hamburku, který je díky teroristům z 11. září pod dohledem mezinárodních špionážních služeb. A právě zde v místní islámské komunitě se jedné noci objeví neznámý muž, podezřelý čečenský emigrant na pokraji smrti.

Issa Karpov je napůl Čečenec po znásilněné patnáctileté matce, a napůl Rus po otci, plukovníkovi Grigoriji Karpovovi. U sebe má 500 dolarů a tajné informace o milionovém kontě v jedné soukromé bance.

V zemi je nelegálně a brzy se dostane do hledáčku německé protiteroristické skupiny vedené Güntherem Bachmannem (Philip Seymour Hoffman). Ta monitoruje aktivity místních militantních muslimských kruhů a zvláště činnost dr. Abdullaha, bohatého filantropa, kterého podezřívají z financování terorismu. Když ovšem vyjde najevo, že Karpov má v bance uloženou nemalou sumu špinavých peněz po otci, začne se o případ zajímat i americká ambasáda.

Důvod Issova pobytu v Hamburku je nejasný. Je to atentátník napojený na Al-Káidu, nebo oběť? Günther Bachmann vzdoruje tlaku německých i amerických kolegů, aby podezřelého zatkl a vyslechl jako muslimského teroristu. Místo toho Issu sleduje a vymyslí brilantní plán, jak s pomocí právničky, která se ho ujala, odhalit nepřátelské plány.

Možná jste o filmu Nejhledanější muž netušili, že…

  • Příběh knihy Johna le Carré, v anglickém originále „Most Wanted Man“ je založen na skutečném životě Murata Kurnaze, muslima tureckého původu, který se narodil a žil v německém Hamburku. Po útocích z 11. září byl ovšem Američany obviněn z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida, zatčen a uvězněn v Guantanámu na Kubě. Propuštěn byl až po více než čtyřech letech v roce 2006.
  • Výkon Philipa Seymora Hoffmana, který zde hraje hlavní roli, jednu z posledních svého života, mnozí označují jako vrchol jeho herecké kariéry.
  • V dalších rolích se objeví Willem Dafoe jako bohatý bankéř či Rachel McAdams jako právnička hájící Issova práva.

Režie: Anton Corbijn Předloha: John le Carré (kniha) Scénář: Andrew Bovell Kamera: Benoît Delhomme Hudba: Herbert Grönemeyer Hrají: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe, Nina Hoss, Robin Wright, Daniel Brühl, Homayoun Ershadi, Martin Wuttke, Mehdi Dehbi, Kostja Ullmann, Grigorij Dobrygin Rok uvedení: 2014

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný