24. ledna 2018 10:00
redakce Prima Living

Hájili jsme hrad aneb „švejkovina“ made in USA

Hájili jsme hrad - upoutávka

Netradiční válečný film Hájili jsme hrad zábavně popisuje absurdní hájení středověkého hradu americkou četou během německé ofenzívy v Ardenách. Jména jako Burt Lancaster, Peter Falk (mladý Colombo) či Sydney Pollack jsou výmluvnou pozvánkou už sama o sobě. Prima MAX si nalaďte v pátek ve 20.00.

Zařazení tohoto snímku do kategorie „válečný“ či „drama“ je poněkud zavádějící. Ač je sice o vojácích a odehrává se za druhé světové války, víc se tu mluví než bojuje, a díky svému svéráznému humoru je rovněž trochu komedií a psychologickou sondou zároveň.

Vychází ze stejnojmenného románu Williama Eastlaka (1965), který patří k americké knižní klasice a často bývá připodobňován k dalšímu, ještě slavnějšímu válečnému románu, Hlavě XXII Josepha Hellera, jež vyšla o čtyři roky dříve a bývá přirovnávána k Haškovým Osudům dobrého vojáka Švejka.

Režie se ujal Sydney Pollack a vědom si závazku vůči literární předloze, daleko se od ní nevzdálil. Těšit se tak můžete na výjimečné postavy – bojechtivého jednookého majora (Burt Lancaster), obstarožního impotentního hraběte, na pečení orientovaného seržanta Rosse (Peter Falk), prostitutky z bordelu U červené královny házející Molotovovy koktejly na německý tank a další svérázné postavičky, které si nadlouho zapamatujete. P.S. Na obojživelný Volkswagen se jen tak nezapomíná.

Když se nedaří, tak se nedaří

Filmařům se při natáčení lepila smůla na paty. Kvůli nízkému rozpočtu se tvůrci rozhodli točit v bývalé Jugoslávii a venkovní kulisy vytvořit z polystyrenu. Za milion dolarů tak na zelené louce během pár týdnů vyrostl středověký hrad s věžičkami, ochozy a všemi odpovídajícími proprietami. Před hradem byl vyhlouben vodní příkop, ovšem zima byla ten rok tak třeskutá, že když přišlo na scénu s potápěním Volkswagenu, byla voda zmrzlá na kámen. Produkce se snažila led rozbít, ale bezúspěšně. Nakonec musel být obstarán obrovský větrák, který na vodní příkop celou noc foukal horký vzduch. Ráno byl led sice pryč, ale z vody stoupalo tolik páry, že přes ni nebylo vidět ani na krok a točit se opět nedalo. Aby toho nebylo málo, později, když kolem hradu dochází k explozím, polystyrenové kulisy vzplály a k hrůze všech přítomných celý hrad během momentu shořel na prach.

I mistr tesař se někdy utne...

  • Když vojáci strčí Volkswagen do vodního příkopu, okno na straně spolujezdce je otevřené. Auto klesne pod hladinu, následně se opět vynoří a plave (když jsou vzduchotěsně uzavřené, Volkswageny prý opravdu plavou). Při vynoření si ovšem všimněte zmiňovaného okénka, jež je najednou zavřené.
  • I když se děj snímku odehrává na sklonku druhé světové války, všechny postavy (včetně žen) mají účesy charakteristické pro šedesátá léta. Striktní armádní pravidla ohledně délky vojenského sestřihu by nikdy nepovolila kotlety, vlasy přes uši nebo až k límečku.

Režie: Sydney Pollack Předloha: William Eastlake (kniha) Scénář: Daniel Taradash, David Rayfiel Kamera: Henri Decaë Hudba: Michel Legrand Hrají: Burt Lancaster, Patrick O'Neal, Jean-Pierre Aumont, Peter Falk, Astrid Heeren, Scott Wilson, Tony Bill, Al Freeman Jr., James Patterson Rok uvedení: 1969

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný