7. června 2020 06:00
redakce Prima Living

Grandhotel Budapešť získal 4 Oscary a vznikl nedaleko Čech. Kde přesně?

V roce 2015 soutěžil tenhle snímek v oscarovém klání v celkem devíti kategoriích. Zlaté sošky si nakonec z finálového večera odnesl „jen“ čtyři, nic to ale nemění na tom, že je to počin, který by vaší pozornosti neměl utéct.

Ralph Fiennes, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Léa Seydoux, Tilda Swinton... Ano, tihle VŠICHNI se tu sešli. Komedie s rychlým spádem, pestrou nabídkou bizarních postaviček a s nádechem kouzla klasických grotesek vás nadchne svou precizností a bezchybným načasováním humorných replik. Poklona režisérovi Wesu Andersonovi, poklona všem hercům.

Příběh nás zavede do bohem zapomenuté evropské zemičky Zubrowka, konkrétně do Grandhotelu Budapešť v období mezi dvěma světovými válkami. V zemi, kde toho moc nefunguje, je luxusní hotel oázou spolehlivosti, již zosobňuje šéf hotelového personálu, pan Gustave (Ralph Fiennes). Přání svých hostů plní Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a i to ve fyzickém smyslu slova.

Když mu jedna taková vděčná klientka odkáže mimořádně vzácný obraz a poté (ne zcela dobrovolně) zemře, nejenže náhle závratně zbohatne, ale stane se trnem v oku chamtivých pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukách místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu věrně asistuje mladý pákistánský pikolík Zero, ze kterého si Gustave plánuje vychovat svého nástupce.

Malý pohled do zákulisí filmu Grandhotel Budapešť...

Wes Anderson k make-upu

Tilda Swinton strávila před každým svým výstupem na kostymérské židli rovných pět hodin. Tak dlouho trvalo udělat z pětapadesátileté herečky čtyřiaosmdesátiletou stařenu Madam D. „Na mých filmech se obvykle nepracuje s neomezeným bruckheimerovským typem rozpočtu,“ prohlásil po skončení natáčení režisér Wes Anderson. (Jerry Bruckheimer je jeden z nejslavnějších amerických režisérů a producentů, pozn. redakce.) „Tady jsem si ale řekl, postaršující make-up? Pojďme najít nejdražší lidi, jaké půjde.“ Ukázalo se to jako velmi dobré rozhodnutí. Make-up byl jednou z kategorií, ve které snímek vyhrál sošku Oscara.

Wes Andreson k lokaci

„Ve městě Görlitz jsme objevili nádherný obchodní dům a předělali ho na hotel. Ta velká vstupní hala, záběry z lobby, to všechno je tam. Görlitz navíc leží přesně na německo-polské hranici a asi 20 kilometrů od hranic s Českem, takže i do scénáře nám lokace dobře seděla. Kdyby republika Zubrowka skutečně existovala, nacházela by se někde tady.“

Wes Anderson k ubytování herců

Všichni herci bydleli v průběhu natáčení v hotelu Börse. Jeho majitel se ve filmu mihne jako recepční Grandhotelu Budapešť a Wes Anderson vzpomíná, že když se herci vraceli večer po natáčení na svůj hotel, často našli jeho majitele sedět za recepčním pultem.

Režie: Wes Anderson Předloha: Stefan Zweig (kniha) Scénář: Wes Anderson Kamera: Robert D. Yeoman Hudba: Alexandre Desplat Hrají: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton Rok uvedení: 2014

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný