4. března 2019 13:12
redakce Prima Living

Geniální, hluboká, mocně působivá Čistá duše

Tahle rovnice je na rozdíl od těch, které uvidíte ve filmu, úplně jednoduchá. Skvělý scénář + skvělá režie + skvělé herecké výkony (nejenom Russella Crowea) = skvělý divácký zážitek, který vás chytne za srdce, hluboce zasáhne a dokonale okouzlí.

John Forbese Nash ml. byla skutečná osoba, výjimečný matematik a vědec, který v roce 1994 získal Nobelovu cenu za ekonomii. A právě jeho život a pohnutý osud inspiroval tvůrce k vytvoření této více jak dvouhodinové filmové ságy.

Přenese nás do roku 1947, kdy poněkud podivínský student John (Russell Crowe) nastupuje na prestižní Princetonskou univerzitu. Má pověst zcela mimořádně talentovaného matematika a jak se na takového sluší a patří, svým vrstevníkům se příliš nepodobá. Nerozumí jejich zábavě a nekamarádí se s nimi. Žije ve svém vlastním uzavřeném světě, a dokonce ani na přednášky příliš nechodí.

Považuje je za ztrátu času. Místo toho raději studuje sám posedlý myšlenkou na geniální objev, který touží učinit. V pololetí ho znepokojený profesor Helinger nabádá, aby už konečně začal pracovat na nějakém projektu, protože jinak by jeho kariéra mohla být ohrožena. A pak se to stane. Jednoho večera dostane John dlouho hledaný nápad. Horečně na něm začíná pracovat a výsledky jsou famózní. John přichází s matematickou teorií, která staví na hlavu ekonomické teze považované uplynulých sto let za neměnné.

Získává skvělé postavení, ožení se a založí rodinu… ovšem jednoho dne si i jeho žena Alicia (Jennifer Connelly) musí připustit, že Johnovo podivínství již překročilo hranice normálnosti. Její manžel trpí závažnou psychickou nemocí, jejíž léčba je složitá a výsledek nejistý. Dokud si totiž pacient neuvědomí, že je nemocen, lékaři mu nemohou pomoci. Zoufalého Johna, který nedokáže rozlišit realitu od ničivých výplodů své vlastní nemocné mysli, čeká nejtěžší zkouška jeho života.

Možná jste o filmu Čistá duše netušili, že…

  • Snímku se dostalo výjimečného hodnocení jak od diváků, tak od kritiků. Na Oscary byl nominován v celkem 8 kategoriích a polovinu z nich ve zlatou sošku opravdu proměnil. Vyhrál v kategorii Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší herečka ve vedlejší roli a Nejlepší adaptovaný scénář.
  • Rozpočet snímku činil poměrně střídmých 58 milionů dolarů. Jeho zisk? 314 milionů dolarů!
  • Riemannova hypotéza, o které se ve filmu mluví, je skutečný matematický problém, který zůstává dodnes nevyřešený. V roce 2000 uvedl Clay Mathematics Institute of Cambridge v Massachusetts Riemannovu hypotézu na seznam sedmi „Millennium Prize problems“ a za její vyřešení nabídl odměnu 1 milionu dolarů. Dosud se ji nikomu nepodařilo získat.
  • Skutečný John Nash žádný projev při udílení Nobelovy ceny nepronesl, protože organizátoři pochybovali o jeho duševní stabilitě.

John Forbes Nash....

.... nositel Nobelovy ceny za ekonomii, který zemřel 23. května 2015 ve věku 86 let při autonehodě v New Jersey spolu se svojí ženou, se zapsal i do psychiatrických žurnálů. Po asi třicetiletém boji s přeludy jako jeden z mála zvládl projevy paranoidní schizofrenie.

Režie: Ron Howard Předloha: Sylvia Nasar (kniha) Scénář: Akiva Goldsman Kamera: Roger Deakins Hudba: James Horner Hrají: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Christopher Plummer, Paul Bettany, Judd Hirsch, Adam Goldberg, Anthony Rapp, Josh Lucas, Vivien Cardone, Jason Gray-Stanford Rok uvedení: 2001

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný