1. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Gejša: Proč ve výpravné oscarovce hrají čínské herečky místo japonských?

Dnes již legendární snímek o japonského dívce s jasně modrýma očima nás zavede do tradičního japonského prostředí (i když v Japonsku se nenatáčel) a představí svět opředený tajemstvím a kouzlem zapomenutých tradic.

Ve středu od 20.00 na Prima MAX uvidíte slavnou Gejšu. Děj nás přenese do roku 1929, kdy chudý rybář prodá své dvě dcery do domu gejš. Dívky se mají stát tradičními japonskými společnicemi, ovšem mladší Čijo je za pokus o útěk tvrdě ztrestána. Matka, nemilosrdná majitelka domu, rozhodne, že se z dívky stane pouhá služka a první roky jejího života v domě promění v čas utrpení a strádání.

Ovšem pak přijde den, který změní celý dívčin budoucí život. Na mostě se náhodně setká s mužem doprovázeným dvěma gejšami. S mužem s laskavýma očima a dobrým srdcem, do kterého se i přes svůj nízký věk hned zamiluje. I on si jí všimne; líbí se mu její jasně modré oči a pronikavý pohled. Koupí jí sladkosti a Čijo se rozhodne, že se taky stane gejšou, aby se s ním mohla znovu setkat. Ten muž totiž není nikdo menší než Předseda, japonský předseda vlády.

A tak se začíná odvíjet životní příběh dívky-gejši, která se stala nejslavnější ve svém oboru, získala srdce mnoha mužů, i když to její bilo jen pro toho jednoho.

Věděli jste o filmu Gejša, že…

  • Japonsko odmítlo na snímku jakkoli spolupracovat, a proto si v něm nezahráli žádní japonští herci a v Japonsku se ani nenatáčelo.
  • Po uveřejnění filmu se na něj strhla vlna kritiky především z asijských zemí. Lidé nemohli překousnout, že tradiční japonské gejši zde představují čínské herečky. Podle produkce ale v průběhu castingů žádné japonské herečky o roli zájem neprojevily, a tak se filmaři museli obrátit na ty čínské.
  • Ačkoli panuje všeobecně vžitá představa, že gejši byly prostitutky, není tomu tak. Gejši hrály v japonské historii roli společnic, které obratně zvládaly tanec a umění konverzace, byly vzdělané a měly přehled o kulturním dění.
  • Pro Japonku nezvyklá modrá barva očí není představitelce gejši, herečce Ziyin Zhang, vlastní. Po celou dobu natáčení musela nosit modré kontaktní čočky, na které si díky tomu vytvořila alergii.
  • Všechny herečky představující ve snímku gejši musely projít šestitýdenním kurzem výchovy těchto tradičních japonských společnic. Odjely do speciálního tábora, kde byly školeny v umění tance, hudby a čajových obřadů.
  • Ze slavnostního udílení Amerických filmových cen si snímek odnesl tři sošky. Oscara získal v kategorii nejlepší kamera, nejlepší umělecká režie a nejlepší kostýmy. V dalších třech kategoriích – nejlepší původní hudba, nejlepší hudební mixáž a nejlepší zvuk – se pouze nominoval.
  • John Williams, zodpovědný právě za hudební doprovod filmu, odmítl kvůli Gejše spolupráci na čtvrtém díle Harryho Pottera (Harry Potter a Ohnivý pohár).
  • Pro potřeby filmařů bylo vytvořeno 250 ručně šitých kimon. Hlavní kostymérka se přiznala, že barvy a vzory, které na ně použili, jsou mnohem výraznější a odvážnější, než jak je tomu u tradičních japonských kimon.

Výpravnou Gejšu uvidíte ve středu od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný