22. března 2021 06:00
redakce Prima Living

Frida: Vysněná role Salmy Hayek. Jak dlouho na ni čekala a čím ji malířka uchvátila?

Tolik krásy a bolesti v každém záběru, to vyžaduje opravdový talent, jasnou představu a stoprocentní nasazení všech zúčastněných. A také Salmu Hayek v její životní roli ve snímku, který si jako producentka doslova vydupala ze země.

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte vše, co by vás mohlo zajímat: Nádherné barvy, úchvatná hudba, bouřlivé Mexiko 30. let minulého století, okouzlující Alfred Molina jako bohémský komunista Rivero a Salma Hayek, která samozřejmě vévodí všemu výše jmenovanému.

Tenhle životopisný snímek líčící osudy extravagantní mexické malířky Fridy Kahlo se v mnohém vymyká běžným zástupcům svého žánru. Největší zásluhu na tom má asi režisérka snímku Julie Taymor, která tu naplno rozvinula své umění práce s obrazem a cit pro estetickou krásu každého záběru. Výsledkem je pastva pro oči, uši i duši, kterou si v sobě ještě dlouho ponesete.

Kdo byla Frida Kahlo?

Mexická malířka, rozporuplná, ale nesmírně silná Frida Kahlo (1907–1954) neměla v životě na růžích ustláno. V dětství poznamenala Fridu obrna a v osmnácti letech ji vážná dopravní nehoda odsoudila k mnoha měsícům strávených v sádrovém krunýři. A paradoxně právě dlouhotrvající nehybnost přivedla Fridu k malířskému plátnu, které ji posléze přivedlo k celoživotní lásce, Diegu Riverovi.

Možná jste o filmu Frida netušili, že...

  • Režisérka snímku Julie Taymor zakotvila během svého života v několika zemích: žila například na Srí Lance či v Japonsku. Po návratu do USA slavila první velký úspěch celovečerním historickým dramatem Titus s Anthony Hopkinsem a Jessicou Lange v hlavní roli (snímek získal nominaci na Oscara v kategorii nejlepší kostýmy). K projektu Frida se připojila až v roce 2000, tedy ve chvíli, kdy neúnavná Salma Hayek v roli producentky usilovala o svůj vysněný snímek již osmým rokem.
  • Skvělou režii doprovází vynikající hudba režisérčina manžela Elliota Goldenthala.
  • Kameraman filmu, Mexičan Rodrigo Prieto, se poprvé proslavil snímkem Amores perros (2000), k dnešnímu datu má na svém kontě ovšem již hezkou řádku slavných titulů. Za všechny jmenujme třeba 8. míle, 25. hodina, Alexander Veliký, Zkrocená hora, Babel či Vlk z Wall Street.
  • Alfred Molina musel kvůli roli Diega Rivery drasticky přibrat.
  • Film si vysloužil šest nominací na Oscara v kategoriích: Hudba, Make-up, Hlavní herečka, Píseň, Výprava a Kostýmy. Z finálového večera si nakonec zlaté sošky odnesl dvě: za hudbu a za make-up.

Životopisný film Frida uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný