3. února 2021 06:00

Fotr je lotr: Robert De Niro zklamal Bena Stillera, který bojoval s vnitřními démony

Komedie z roku 2000 zaujala především ústřední hereckou dvojicí ve složení Robert De Niro a Ben Stiller. Jejich špičkování baví i po dvou dekádách od vzniku snímku.

V sobotu od 20:15 na Primě uvidíte senzační americkou komedii s hvězdným hereckým obsazením, která vychází z pravdivého příběhu. Sepsal ho nepříliš známý režisér a scenárista Greg Glienna. Roli Pam vytvořil podle nevlastní sestry svého nejlepšího přítele, hlavního hrdinu pak podle sebe. Svůj námět v roce 1992 dokonce jako nezávislý snímek ve velmi skromných podmínkách zfilmoval a obsadil se do hlavní role.

Na remake si pak dělal zálusk věhlasný režisér Steven Spielberg, na stěžejní postavu zase komik Jim Carrey. Místo realizace však zůstalo jen u planých slibů, a tak se do komedie pustil režisér Jay Roach, který vsadil na herecký koncert Roberta de Nira a Bena Stillera. A vyplatilo se. Film, jehož rozpočet činil 55 milionů dolarů, tvůrcům po celém světě vydělal více než 330 milionů dolarů.

Překvapení od hvězdy

Robert de Niro, jak už je u něj zvykem, nechtěl nic ponechat náhodě a i na přidělenou komickou roli bývalého specialisty CIA na psychologické profily a vyšetřování Jacka Byrnese se připravoval velmi důkladně. Několikrát se sešel se skutečnými pracovníky americké zpravodajské služby a před natáčením vyžadoval také pravidelný kontakt s Benem Stillerem, který se měl ucházet o jeho filmovou dceru.

„Byl jsem nadšený, že spolu budeme točit, a když mi navrhl, že bychom se ještě předtím měli blíže osobně poznat, prožíval jsem euforii. Neskutečně jsem se na to těšil, ale pak byl zklamán. Pokaždé se tvářil jako morous, byl velmi nepříjemný, nepřátelský, držel si ode mě odstup. Až po natáčení jsem pochopil, že to všechno jenom hrál a dělal pro to, abych se co nejlépe vžil do své role nesmělého, zmateného, vystrašeného Grega. Povedlo se mu to parádně a já mu za to děkuju. Je to opravdu výjimečný, geniální herec, od kterého by se všichni mohli učit,“ prohlásil v jednom z rozhovorů Stiller.

Během natáčení dostal volnost a mohl naplno ukázat své improvizační schopnosti. Bylo mu dovoleno některé své dialogy upravit a vznikly tak nezapomenutelné scény, u kterých se už na place bavil celý štáb.

Rodinné prokletí

„Dělat si legraci sami ze sebe dokážou nejlépe ti, kteří jsou v nějakém ohledu outsideři. Lidé, kteří jsou si stoprocentně jisti sami sebou a vším, co dělají, jsou s humorem většinou dost na štíru,“ poznamenal Ben Stiller, který ve skutečnosti trpí depresemi, s nimiž se během života několikrát léčil. „Mají v naší rodině dlouholetou tradici. Přijal jsem to jako fakt a naučil jsem se s tím žít. Nic jiného ani člověku nezbývá,“ prozradil o své nemoci.

Hercem se toužil stát už od dětství. Jeho otec židovského původu a matka s irským rodokmenem ho ve vytouženém snu podporovali. Už na základní třídě natáčel krátké filmy osmimilimetrovou kamerou. V televizi se poprvé objevil ve svých deseti letech, když si zahrál dětskou roli v americkém mysteriózním krimiseriálu Kate McShane. Dnes má na kontě více než sto především komediálních filmových rolí, ale snímek Fotr je lotr mu zůstal hluboko v srdci.

„Myslím, že se to skutečně povedlo. Na filmy, ve kterých jsem hrál, se obvykle nedívám, protože bych spoustu věcí s odstupem času udělal jinak, což už samozřejmě nelze. Tato komedie je ale jednou z mála, na kterou se dívám rád a pořád se u ní skvěle bavím,“ dodal herec.

Komedii Fotr je lotr uvidíte v sobotu od 20:15 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný