8. dubna 2019 14:30
redakce Prima Living

Finanční špion zachraňuje svět! Jack Ryan bude V utajení

Měla to být nudná „práce od stolu“. Místo toho se však mariňák s doktorátem z ekonomie ocitá doslova v horkém křesle. Nadřízený ho posílá do akce v zemi, kde přežít je tak těžké. Jack Ryan ale nemá na starosti jen záchranu světové ekonomiky. Do tajné mise se mu totiž připletla jeho krásná snoubenka.

Nadějný student ekonomie Jack Ryan (Chris Pine) se po útocích 11. září dá naverbovat do námořnictva. Se zbraní v ruce jde sloužit do války v Afghánistánu, kde je těžce zraněn. Během rekonvalescence si ho vyhlédne důstojník CIA Harper (Kevin Costner).

Ten Jacka přesvědčí, aby dokončil vysokou školu a šel pracovat jako analytik pro finanční oddělení CIA. Jackovo zaměření? Odhalovat skrze finanční transakce ve světových bankách připravované teroristické akce. A podmínka? Jack o své práci nesmí samozřejmě nikomu nic říct. Ani své snoubence Cathy (Keira Knightley).

Jenže život agenta v utajení Jacka Ryana se otáčí vzhůru nohama, když zachytí velmi nestandardní finanční operaci na účtech ruského oligarchy Viktora Čerevina (Kenneth Branagh). Má podezření, že se v Moskvě chystá něco velkého, a tak spěšně odlétá na Harperův příkaz podivné Čerevinovy transakce prověřit přímo do Ruska.

Jenže tam už neodlétá nudný úředníček, ale špičkově vyzbrojený tajný agent. Samozřejmě před Cathy tvrdí, že jede jen na normální služebku. Moskva Cathy láká, navíc Jacka párkrát přichytila při lži a rozhodne se prověřit si snoubence přímo na místě.

Jenže v Moskvě v té době přituhuje, Čerevin nasazuje na Jacka zabijáky. A Cathyin příjezd využije terorista samozřejmě proto, aby Jacka dostal a mohl provést plánovanou destruktivní operaci. Chce totálně rozkolísat americkou a světovou ekonomiku a uchvátit moc. Je to na Jackovi. Zachrání svět a svoji Cathy?

Film Jack Ryan: V utajení je plný hvězd

Dokonalý casting je určitě něco, kvůli čemu stojí za to se na Jacka Ryana kouknout.

 • O Keiře Knightley její kolega Kevin Kostner prohlásil, že není jen nebesky krásná, ale dokáže se svým půvabem skvěle nakládat a navíc umí velmi dobře hrát.
 • O britském režisérovi a herci Kennethu Branaghovi všichni jeho herci a kolegové svorně tvrdí, že je dokonalý vypravěč. Kevin Costner si o něm navíc myslí, že je to pravděpodobně nejtalentovanější herec své generace. Ve filmu si Branagh střihl hlavního záporáka a podle jeho vlastních slov ho to moc bavilo hrát.
 • Modrooký fešák Chris Pine si nemohl vynachválit, jak pan režisér rychle a efektivně pracoval, Tvrdil, že se s tím ještě nikdy nesetkal. Kenneth Branagh zase herci vysekl poklonu tím, že řekl: Chris je nesmírně sexy a skvěle vypadající chlapík, na kterém je ale něco znepokojivého a vy se na něj chcete koukat znovu a znovu. Zároveň je však i tak trochu obyčejný jakoby byl jedním z nás.
 • Kevin Costner je tu dokonalý jako mentor. Jeho postava admirála a důstojníka CIA Harpera je pro Jacka něco jako učitel, řadou situací ho provede, nasměruje. A je to znovu ten super zajímavý, uvažující, a přitom tak přitažlivý, i když šednoucí Kevin Costner

Chcete vědět víc?

 1. Hlavní herec Chris Pine byl na natáčení filmu opravdu dobře připraven. Nějaký čas strávil na vojenské základně s mariňáky, navštívil válečné veterány. Stejně tak mu režisér Kenneth Branagh naordinoval exkurzi do několika bank a na burzu, aby věděl, o čem hraje. Neuvěřitelná režisérská důslednost!
 2. Scénář k filmu Jack Ryan: V utajení byl připraven již dlouho před svojí realizací. Ačkoliv premiéra byla až v roce 2014, už v roce 2007 se tento scénář dostal na tzv. blacklist. Jde o seznam nejlepších nerealizovaných scénářů daného roku.
 3. Scenáristé Adam Cozad a David Koepp využívají jako základnu pro filmový příběh postavu Jacka Ryana, kterou ve svých knihách stvořil autor bestsellerů Tom Clancy.
 4. Spisovatel Tom Clancy byl sice svým povoláním pojišťovací agent, ale celý život se zajímal o válečné konflikty a hlavně vojenské technologie. Do armády vstoupit nemohl kvůli své oční vadě, napsal však desítky úžasných fiktivně válečných a špionážních knih.
 5. Postava Jacka Ryana se proslavila, když vyšla Clancyho kniha Hon na ponorku z roku 1984. Vznikl podle ní samozřejmě také film. Stejně jako všechny další knížky s ústřední postavou Jacka Ryana byly dříve či později převedeny na plátno.
 6. Pozorně mrkněte na scénu, ve které se Chris Pine léčí v nemocnici ze svých zranění. Ostatní pacienti jsou skuteční veteráni z války v Afghánistánu.
 7. Keira Knightley si v roce 2014 zahrála ve dvou špionážních filmech – v Jacku Ryanovi a Kódu Enigmy.
 8. Jackova žena Cathy možná zprvu působí trochu naivně, ale ve skutečnosti je specialistka na oční chirurgii.
 9. Většina filmu se natáčela v Londýně, několik scén se točilo také v New Yorku a Moskvě.

Režie: Kenneth Branagh Scénář: David Koepp, Adam Cozad Kamera:Haris Zambarloukos Hudba:Patrick Doyle Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan, Karen David, Andrew Byro Rok uvedení: 2014

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný