2. října 2017 13:46
Gabriela Gabrielová

Filmový zážitek par excellence: Hádej, kdo přijde na večeři

Hádej, kdo přijde na večeři - upoutávka

Prvotřídní a skvěle herecky obsazená konverzačka na téma: jak jsou liberální rodiče konfrontováni plodem své „práce“, když jim dcera přivede domů černého zetě (v roce 1967!). Čeká vás herecký koncert pod taktovkou Katharine Hepburn, Spencera Tracyho a Sidneyho Poitiera. V pátek od 20.00 na Primě MAX!

Mladá a krásná intelektuálka Joy Drafton se právě zasnoubila. Jejím nastávajícím je schopný lékař s perspektivou, doktor Prentice (Sidney Poitier), což je taky přesně to, co o svém snoubenci Joy řekla rodičům. Co jim ovšem zamlčela, je fakt, že její snoubenec je černé pleti – a bráno optikou společenských poměrů konce šedesátých let se rozhodně nejedná o maličkost. Její rodiče (Katharine Hepburn a Spencer Tracy) jsou sice liberálně smýšlející, ani oni však nemohou překvapení z výběru své dcery dlouho překousnout. Poprask zásnuby způsobí i v rodině Prentice. Matky se po počátečním šoku sice postaví na stranu zamilovaných dětí, ale oba otcové považují sňatek za mírně řečeno neuvážený...

Co jste možná netušili…

  • Spencer Tracy byl v době natáčení již velmi nemocný a roli přijal více méně jen na naléhání svého dlouholetého přítele, režiséra Stanley Kramera. Herec zemřel 17 dní po poslední klapce na srdeční selhání a za svůj výkon byl znovu nominován na Oscara – tentokrát již bohužel in memoriam.
  • Spencer Tracy a Katharine Hepburn byli celoživotní partneři. Žili spolu od roku 1942 až do Tracyho smrti v roce 1967. Tracyho katolické přesvědčení mu nedovolilo se rozvést, i když s manželkou po většinu svého života nežil.
  • Katharine Hepburn a režisér snímku Stanley Kramer se museli zaručit svými honoráři (250 a 500 tisíc amerických dolarů), že v případě Tracyho smrti, zafinancují přetočení filmu s jiným hercem.
  • Hlavní protagonistka Katharine Hepburn nikdy snímek na plátně neviděla, protože, jak se vyjádřila, “vzpomínka na milovaného Spencera byla příliš bolestivá”.
  • Dceru Katharine Hepburn hraje ve filmu její skutečná neteř.
  • V roce 1968 vyhrál snímek dva Oscary v kategorii Nejlepší původní scénář a Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (pro Katharine Hepburn). V dalších osmi kategoriích byl snímek na Oscary nominován.
  • Úspěch filmu je jasně viditelný i z jeho celosvětových tržeb. Při rozpočtu pouhých 4 milionů dolarů skončil s profitem celých 70 milionů.
  • A perlička na závěr: v době natáčení (v roce 1967) bylo smíšené manželství zakázáno v 17 zemích USA.

Režie: Stanley Kramer Scénář: William Rose Kamera: Sam Leavitt Hudba: Frank De Vol Hrají: Spencer Tracy, Sidney Poitier, Katharine Hepburn, Katharine Houghton, Cecil Kellaway, Beah Richards, Roy Glenn, Isabel Sanford, Virginia Christine, Tom Heaton, Toni Faber Rok uvedení: 1967

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný