25. února 2019 18:55
Gabriela Gabrielová

Filmový zážitek jménem Chaplin

Sešmajdané boty, hůlka a na hlavě tolik známá buřinka. Král komiků se vám představí v životopisném snímku, který se u diváků setkal s nebývale vysokým hodnocením. Zasloužená chvála patří celému štábu, ale herecký koncert Roberta Downeyho Jr. je vážně nevídaný.

Snímek, který byl veřejnosti představen v den 15. výročí Chaplinovy smrti (1977), sleduje osudy slavného komika od jeho útlého dětství v chudé čtvrti Londýna, po první úspěchy v kabaretu, rychlou kariéru v němém filmu až po evropský exil a opětovný triumfální návrat do Hollywoodu. Nevyhýbá se ale ani jeho složitým životním eskapádám, problémům s manželkami i s mladými dívkami pod zákonem.

Režisér Richard Attenborough natočil celkem dvě stě hodin materiálu. Osmaosmdesát let umělcova života by vydalo na dlouhý televizní seriál a režisér tak stál před těžkým úkolem vměstnat vše do jednoho filmu. Původní střih čítal celé čtyři hodiny, konečná verze se filmařům podařila zkrátit na „pouhé“ dvě hodiny dvacet minut. Kdo četl biografii slavného komika, pochopí, jak nesnadné bylo vtěsnat tak bohatý život do tak krátké stopáže.

Kvůli záměrům producentů natočit oscarový snímek byla do scénáře na poslední chvíli přidána i fiktivní postava George Haydena, editora Chaplinovy biografie, kterého ztvárnil Anthony Hopkins. Podle slov režiséra byla ale tato změna nakonec spíše v neprospěch snímku a jak se vyjádřil v jednom z rozhovoru, kdyby mohl změnit své rozhodnutí, udělal by to.

To ale nic nemění na faktu, že se režisérovi podařilo natočit nadmíru dobrý životopisný film ozdobený vynikajícím výkonem Roberta Downeyho Jr. Příběh, který vás unese od televizních obrazovek a na dvě a půl hodiny z vás udělá němé svědky bohatého života geniálního Charlieho Chaplina.

Klobouk dolů za odvahu pustit se do tak náročného projektu a klobouk dolů za výtečné zpracování.

Možná jste nevěděli, že…

  • Matku Charlieho Chaplina, Hannah Chaplin, ve filmu hraje Geraldine Chaplin, Charlieho dcera. Geraldine se narodila v Kalifornii v roce 1944 jako nejstarší z osmi dětí Oony a Charlese Chaplina. Na přání otce žila dlouhý čas ve švýcarském Vevey v penzionu pro mladé dívky a navštěvovala také klášterní školu. Jako čtrnáctiletá odjela do Anglie studovat balet v Královské baletní akademii v Londýně. Několik let pak jezdila po světě a vystupovala v různých klasických baletních představeních, než nadobro zakotvila u filmu jako herečka.
  • Snímek si vysloužil tři nominace na Oscara – v kategorii herec v hlavní roli, hudba a výprava.

Režie: Richard Attenborough Předloha: Charlie Chaplin (kniha) Scénář: Bryan Forbes, William Goldman, William Boyd Kamera: Sven Nykvist Hudba: John Barry Hrají: Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný