14. května 2017 10:35
Gabriela Gabrielová

Fenomenální komiksová událost X-Men

X-Men: První třída - upoutávka

Když se setkají dvě supersilné osobnosti, většinou se to zapíše do dějin. Nejinak tomu bylo v okamžiku, kdy ohromným telepatickým nadáním obdařený Charles potkává Erika Magnuse, který disponuje schopností ovládat magnetismus. Rodí se Profesor X a Magneto. Ale jen jeden z nich chce chránit svět…

V dobrodružném sci-fi thrilleru X-Men: První třída (2011) stojí svět na počátku 3. světové války. Americe hrozí napadení jadernými střelami, které na Kubě rozmístil Sovětský svaz. A to v reakci na to, že USA postavily střely s jadernými hlavicemi v Turecku. Píše se rok 1962 a tzv. Kubánská krize určuje celou světovou politiku. Jenže osvícený mutant Charles Xavier (James McAvoy) tuší, že za tímto „peklem“ stojí jiný velmi mocný mutant Sebastian Shaw (Kevin Bacon), který šikovnou manipulací štve Rusy proti Američanům.

Charles ale zároveň ví, že je na čase shromáždit na pomoc skupinu superhrdinů a naučit je dokonale využívat všech jejich nadpřirozených schopností. Jen tak bude schopen bojovat proti světovému zlu. Spojí se s Erikem Magnusem (Michael Fassbender) a v překrásném sídle, které zdědil po svých předcích, zakládá školu pro mutanty. A jejich civilní jména se mění s tím, jak mladí lidé odkrývají své jedinečné schopnosti. Vznikají X-Meni Magneto, Mystique, Beast či Havok a další. S jejich pomocí pak musí Charles zastavit rozbíhající se válku.

Jeden konflikt ale Charles alias Profesor X zastavit nedokáže. Roztržku, která vznikla mezi ním a Erikem Magnusem alias Magnetem. Zatímco Charles lidem věří a chce jim pomáhat za každou cenu, Erik k lidem a jejich počínání chová čím dál větší nenávist. A tuto neshodu se již nikdy nepodaří zacelit.

Dokonalou sci-fi X-Men: První třída, plnou skvělých masek a filmových triků, si pusťte v úterý ve 20.15 na Prima MAX!

Chcete vědět víc?

 • Anglický režisér Matthew Vaughn (Po krk v extázi, Hvězdný prach, Kick Ass) chtěl, aby se tento díl X-Menů odehrával striktně v 60. letech a byly tomu přizpůsobeny všechny detaily, zároveň však aby vše působilo moderně. Sám režisér tvrdí, že udržet balanc mezi těmito dvěma požadavky bylo složité.
 • Tvůrci také používali původní barevné kostýmy X-Menů a mohutně se inspirovali „bondovkami“ ze 60. let
 • Pro mnohé mutanty bylo setkání s ostatními svého druhu velkým zadostiučiněním. Do té doby si připadali vyloučení, nepochopení. Film X-Men: První třída navozuje skutečně atmosféru prvních vztahů, objevování rodiny, kterou dříve postavy neměly a teď nabývají sílu z tohoto nového společenství.
 • Podle zaťatých fandů X-Menů, je údajně tento díl po předchozím Posledním vzdoru (2006) a Wolverinovi (2009) jakýmsi chycením druhého dechu. Ocenit potřebuje hutná a svižná režie, výborné tempo, dostatek akce a humor. Krásné byly i masky!
 • Maximálně si užijete herecký výkon charismatického Michaela Fassbendera v roli Erica (později Magneto)!
 • Závěrečná námořní bitva byla celá vytvořená digitálně.
 • Ve filmu bylo použito 1150 vizuálních efektů, na kterých pracovalo šest různých společností.
 • Režisér Matthew Vaughn (mimo jiné manžel modelky Claudie Schiffer) měl režírovat už minulý film X-Men: Poslední vzdor, ale jen krátce před natáčením z projektu vycouval. Na vině prý tehdy byly osobní důvody.
 • Jde o nejdelší film série o X-Menech, má 138 minut, ale ve skutečnosti téměř čtvrt hodiny běží titulky! Zároveň je to film, který vydělal svým tvůrcům 355 milionů dolarů. Slušné, i když náklady na výrobu byly 160 milionů.
 • V pidiroličce se tu objeví Hugh Jackman – kultovní postava X-Menů, hrál hlavní roli Wolverina a objevil se i v dalších pokračováních sci-fi ságy. Údajně prý svoje cameo přijal jen kvůli tomu, že byl jediná postava ve filmu, která použije slovo „f*ck“.
 • James Mc Avoy si myslel, že jeho postava bude plešatá, a tak se v rámci přípravy nechal kompletně oholit. Při natáčení mu tak museli uměle prodlužovat vlasy.

Kdo jsou X-Meni?

V roce 1963 byl vydán v Americe první komiks The X-Men #1. Vyšel z dílny společnosti Marvel Comics a pojednával o skupině fiktivních superhrdinů, kteří disponují nejrůznějšími nadpřirozenými schopnostmi

X-Meni jsou vlastně mutanti. Jejich základní podoba je lidská, ale díky zvláštnímu genu X (odtud ono X v názvu X-Men), se tyto bytosti dokážou fyzicky proměňovat a používat super vlastnosti, které obyčejný člověk nikdy nemá šanci získat.

První tým X-Menů shromáždil Profesor Charlese Xavier a založil školu pro nadanou mládež. Tato instituce vždy sloužila také jako výcvikové centrum mutantů, kde měly tyto bytosti možnost naučit se pracovat se svými schopnostmi a rozvinout svůj potenciál. Xavier byl po celý život přesvědčený, že mutanti a lidé mohou žít vedle sebe v míru. Mnoho akcí X-Menů je vlastně pomoc lidskému plemenu, které se ocitne v krizi.

Úhlavními nepřáteli X-Menů jsou členové Bratrstva (Bratrstvo zlých mutantů) pod vedením mutanta Magneta s neskutečnou silou, jež dokáže ovliňovat magnetismus a vyvolat například zemětřesení. Paradoxně jde o někdejšího dobrého přítele samotného Charlese Xaviera. Magneto v dávných dobách prožil obrovské trauma. Před jeho dětskýma očima zastřelil příslušník gestapa v koncentračním táboře jeho matku. A to jen kvůli nadpřirozeným schopnostem, které malý Magneto (tehdy chlapec Eric) projevil. Podle Magneta je nenávist lidí k mutantům nezastavitelná, a proto chce lidi navždycky zničit.

Bratrstvo a X-Meni spolu neustále bojují.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný