12. května 2021 14:00

Favoritka: Jak moc si hvězdně obsazené drama upravilo historii?

Jeden z nejlepších filmů roku 2018 uvidíte v premiéře na Prima MAX. Historická fraška stojí na výkonech Olivie Colman, Rachel Weisz a Emmy Stone v režii slavného řeckého šílence.

Řecký režisér Yorgos Lanthimos žije velký filmařský sen. Jeho bizarní dramata Alpy a Špičák se staly základními kameny tzv. řecké divné vlny. Toto označení vystihuje nejen zemi původu, kde se objevila silná autorská generace, ale i jejich svéráznou poetiku. Od těchto skromných začátků se Lanthimos propracoval ke dvojici filmů vzniklých v bohatších evropských koprodukcích a s hvězdným obsazením. Ve snímcích Humr a Zabití posvátného jelena excelovali Colin Farrell, Rachel Weisz či Nicole Kidman a Lanthimos se i v oscarové hierarchii vypracoval od nominace za nejlepší zahraniční film až k metám (téměř) nejvyšším.

Víc než jedna Favoritka

Jeho dosavadním vrcholem je historická fraška s názvem Favoritka. Hvězdná Olivia Colman, známá především díky seriálu Koruna, si za ztvárnění anglické královny Anny vysloužila Oscara. S deseti nominacemi se během oscarového ceremoniálu v roce 2019 jednalo o nejvýraznější snímek roku – a sympatická cesta řeckého podivína k silným hollywoodským produkcím tak byla dokonána.

Tato černá komedie se vrací do Velké Británie v 18. století, jíž vládne zmíněná Anna Stuartovna. Osamělá královna se obklopuje množstvím dvorních dam, s nimiž nemá jen platonické vztahy. Slabá a nerozhodná vládkyně se navzdory svému titulu stává lovenou kořistí a obětí mnoha zákulisních pletich. V nich jsou nejaktivnější Sarah Churchill a Abigail Masham v kouzelném podání Rachel Weisz a Emmy Stone. Obě soupeří o to, která se stane královninou favoritkou – čímž možná získá její srdce, ale rozhodně i rozsáhlé statky. A o ty jde vždy až na prvním místě.

Historie ustupuje zábavě

S historickou přesností si Lanthimos ani jeho scenáristé Deborah Davis a Tony McNamara hlavu příliš nelámali. Slovy režiséra: „Některé věci ve filmu jsou přesné a mnoho jiných není. To se týká především erotického vztahu královny a jejích dvorních dam. Stejně tak i všudypřítomní králíci, jež Anna Stuartovna chovala na památku svých dětí, jsou historickým nesmyslem – tehdy byla tato zvířata považována spíše za škůdce či jídlo, rozhodně ne domácí mazlíčky. K filmu tedy rozhodně nepřistupujte jako k věrohodnému návratu tři sta let do minulosti a raději si užijte špičkový žánrový mix nepostrádající humor, napětí i leckdy bizarní vztahovou rovinu, jež je pro Lanthimosovu tvorbu už neodmyslitelná.

Historickou černou komedii Favoritka uvidíte ve čtvrtek 27. května od 22:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný