28. listopadu 2020 06:00
redakce Prima Living

Exodus: Bohové a králové. Proč hvězdný Christian Bale málem přišel o hlavní roli?

Filmový vizionář Ridley Scott, který každých pár let nadchne kritiky i fanoušky naprostým trhákem, se podepsal i pod tento snímek. Připravte se na 142 minut dechberoucích obrazů a působivých bitevních scén v historickém velkofilmu, jak má být.

V neděli od 20:00 se na Prima MAX dočkáte jednoho z největších příběhů, které lidstvo zná. Mocný egyptský vládce, faraon Ramses, měl jediného přítele – Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný“ Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Mojžíš prosí Ramsese o svolení s odchodem hebrejských otroků, ale král se zatvrdí. Odpověď rozezleného Boha na sebe nenechá dlouho čekat.

Na Egypt je sesláno deset morových ran (zemi zaplaví žáby, následované komáry, mouchami, dobytčím morem, vředy, krupobitím a temnotou). Když ješitný faraon ani pak nepodvolí, přijde poslední Hospodinova rána: zemřou všechny egyptské prvorozené děti, včetně Ramsesova milovaného syna.

Zoufalý panovník konečně svolí, ale pak se rozhodne Hebrejce na jejich cestě pronásledovat a pobít. Když Mojžíš dovede svůj lid přes poušť k Rudému moři, ocitnou se v pasti. Před nimi je nekonečná voda a za nimi se šikuje faraonova armáda. Náhle se ale vlny rozestoupí a Hebrejci suchou nohou přejdou na druhý břeh. Moře se za nimi opět zavře a mohutná vlna zdecimuje královské vojsko. Na druhé straně Mojžíš vystoupá na horu Sinaj a tam vytesá do kamene desku zásad – budoucí desatero.

Ze zákulisí filmu Exodus: Bohové a králové

  • Ridley Scott už ve snímku Gladiátor ukázal, že ví, jak natočit velkolepý historický velkofilm. Nebál se hromadných bojových scén, ale ani nejmodernějších vizuálních efektů a velké množství záběrů se vytvořilo pouze na počítači. Například z deseti morových ran seslaných na Egypt byly „skutečné“ jen žáby. Filmaři jich měli k dispozici na čtyři stovky a na starost je mělo 8 členů štábu. Při natáčení ale žáby velmi nespolupracovaly a často skákaly ze záběru. Dostávat je zpátky pak prý bylo jak z grotesky.
  • Jak se ale Ridley Scott nechal slyšet: „Příběh Mojžíše byla obrovská výzva, kterou jsem si zamiloval. Byl jsem ohromen Mojžíšovým příběhem a tím, čím si musel projít. To, že byli s Ramsesem nejdřív bratři a pak se z nich stali soupeři, dělá story velmi atraktivní.“ A s tím nelze než souhlasit.
  • Christian Bale skoro promeškal šanci na roli Mojžíše, protože trpěl při castingu nadváhou. Stále totiž pracoval na zhubnutí přebytečných kil, která nabral kvůli úloze v Špinavý trik (2013). Naštěstí však stihl zhubnout do požadovaných fyzických parametrů a mohl se zhostit své role.

Režie: Ridley Scott Scénář: Steven Zaillian, Bill Collage Kamera: Dariusz Wolski Hudba: Alberto Iglesias Hrají: Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, María Valverde, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Hiam Abbass, Ewen Bremner, Indira Varma Rok uvedení: 2014

Historickou fantasy Exodus: Bohové a králové uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný