22. října 2018 10:00
redakce Prima Living

Esence všech romantických příběhů – Osudová láska Jany Eyrové

Ta story je naprosto neuvěřitelná. Od okamžiku, kdy byl napsán, je román Jana Eyrová opravdovou superstar každé knihovny. Je to esence všech romantických příběhů, obsahuje lásku, nenávist, žárlivost, šílenství, peníze, odloučení i nefalšovaný happy end. Pusťte si závěrečný díl filmu Osudová láska Jany Eyrové.Ve středu ve 20.00 na Prima MAX!

Filmová minisérie natočená v roce 2006 pro britskou televizní stanici BBC One pod názvem Osudová láska Jany Eyrové rozvířila pořádně divácké vody.

Publikum se naprosto zamilovalo do hlavní představitelky Ruth Wilson a jejího mužského protějšku anglického herce Tobyho Stephense. Je pravdou, že oba dohromady tvoří jiskřivý pár, kterému prostě přejete, aby to s nimi dobře dopadlo.

Ve druhém díle dostává Jana zprávu o své tetě. Zlá paní Reedová (Tara Fitzgerald), která ji jako dítě nenáviděla a poslala ji do drsné internátní školy, umírá. Jana odjíždí pryč z Thornfieldu, aby se u smrtelného lůžka své tety dozvěděla, že má ještě strýce, který se o ni chtěl původně starat, když osiřela.

Na cestách si Jana (Ruth Wilson) uvědomí, jak moc se panství Thornfield stalo jejím skutečným domovem, kde se cítí svobodná a kam patří. Po návratu se dozví novinky. Proslýchá se, že pan Rochester chystá svatbu s bohatou a krásnou Blanche Ingramovou (Christina Cole). Rochester sám však Janě tyto domněnky vyvrátí. A když zjistí, že Jana nemiluje jen panství Thornfield, ale také jeho samotného, požádá ji o ruku.

Janino štěstí se hroutí, když ve svatební den vyjde najevo hrozivé tajemství. Rochester je totiž ženatý. A sice se šílenou ženou Berthou Masonovou, jež žije už roky zavřená v severní věži panství. Pro Rochestera to byl domluvený sňatek, děsivou povahu své nastávající tehdy neznal.

Její agresivita a běsy se nelepší, chce zabít všechny okolo i samu sebe. Rochesterovo trápení se ještě vystupňuje, když zhrzená Jana utíká z Thornfieldu daleko od něj. Zuboženou a bez peněz ji najde klerik John Rivers a jeho sestry. Nabídnou jí domov a práci. Pracuje jako učitelka, když se od Riverse dozvídá, že po strýci zdědila dvacet tisíc liber. Ačkoli by ji John Rivers vzal rád na misionářskou cestu jako svoji manželku, Jana cítí, že patří k Rochestrovi. Vrací se na Thornfield a nachází tu muže svých snů ve strašlivém stavu a slepého, ale zbaveného závazků. A happy endu již nic nestojí v cestě.

Závěr klasického romantického filmu Osudová láska Jany Eyrové si vychutnejte ve středu ve 20.00 na Prima MAX!

Knihy jsou knihy, ale film musí odsýpat…

  • Anglická scenáristka Sandy Welchová, která zpracovávala originální novelu Charlotte Brontë, nás ušetřila několika dlouhých a pomalu se vyvíjejících pasáží z knihy. Do únosného času například smrskla strašlivé zkušenosti malé Jany z internátní školy v Lowoodu, dále je vynecháno mnoho stránek z období, kdy Jana pracuje v charitativní škole klerika Johna Riverse a žije společně s jeho sestrami. Také Janin útěk po nezdařené svatbě je oproti knize zásadně zkrácen.
  • Přibyl naopak scény vykreslující postavy Jany a Rochestera jako velmi emocionálních osobností.
  • Milovníci anglického venkova se mohou kochat během celého filmu. A to doslova ve všech ročních obdobích. Užijeme si také krásu starobylého domu, který vévodí filmovému panství Thornfield.
  • Panské sídlo pana Edwarda Farfaixe Rochestera (Toby Stephens) zvané Thornfield má podtrhovat ponurou atmosféru a hlavně deprese jeho majitele. Jakoby uvnitř rozsáhlého domu všechno na pana Rochestera padalo. Naopak okolní zahrady panství si zahrají v těch šťastnějších okamžicích. Jde o zamilované hravější pasáže či scénu, kdy Rochester žádá Janu o ruku.
  • Filmovalo se v opevněném překrásném středověkém sídle zvaném Haddon Hall v anglickém Derbyshire. Historie tohoto domu sahá až do 12. století. A pro svoji krásu se tato stavba často stává objektem natáčení. Haddon Hall je vlastně další z hlavních postav. Neboť tento dům hraje prostě neskutečně ve prospěch atmosféry filmu.
  • Sídlo Haddon Hall si zahrálo ještě ve filmech Pýcha a předsudek (2005) s Keirou Knightley a Matthewem Macfadyenem, stejně tak i v nejnovější Janě Eyrové z roku 2011 s Michaelem Fassbenderem a Miou Wasikowskou v hlavních rolích.
  • Charlotte Brontë byla anglická spisovatelka. Nejstarší z pěti sester Brontëových, které se také coby autorky knih zapsaly mezi naprostou anglickou klasiku, co se týče literárních děl.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný