2. října 2016 23:00
Gabriela Gabrielová

Epické finále sci-fi trilogie Transformers

Transformers 3 - upoutávka

Tvůrci třetího pokračování ságy o zlých a hodných robotech Transformers 3: Odvrácená strana měsíce, nám servírují dokonalou story. Důvod, proč lidstvo poslalo na měsíc prvního člověka, byl zcela jiný než touha po poznávání vesmíru. To, co kosmonauti v roce 1969 na měsíci našli, teď může zničit celou Zemi!

Píše se rok 1961…

Vědci z NASA zachytili srážku obřího předmětu s Měsícem. Tehdejší světoví vládci tuší, že jde stoprocentně o důkaz existence dalších civilizací ve vesmíru a startují závod o to, kdo první vyšle na Měsíc své lidi. A tak v roce 1969 dosedá na Měsíc americká kosmická loď a kosmonaut Neil Armstrong prohlašuje legendární věty a zanechává v měsíční půdě první lidskou stopu. Jenže když se kamery vypnuly, pokračovali kosmonauti na druhou stranu Měsíce, kde našli něco neuvěřitelného. Havarovanou kosmickou loď Archa, kterou pilotoval robot Sentinel Prime z druhu robotů transformers. On a další se tehdy pokoušeli odvézt z domovské planety Cybertron tajnou zbraň, která jim měla pomoct ukončit válku o jejich planetu. To všechno bylo lidstvu zatajeno…

… v současnosti

Na Zemi pomáhají udržovat pořádek mírumilovní roboti transformers, tzv. autoboti, kteří před třemi lety porazili za přispění pozemšťana Sama Witwickyho a spojeneckých armád zlé transformers tzv. decepticony. Autobotům velí férový Optimus Prime. Sam Witwicky dostudoval a hledá si své místo v životě. Má překrásnou přítelkyni Carly, ale nedaří se mu najít zaměstnání.

Ve stejné době udělají autoboti v oblasti vybuchlé jaderné elektrárny v Černobylu překvapivý nález. Objeví části paliva z vesmírné lodi Archa, ale hlavně supernebezpečného decepticona jménem Shockwave a jeho mazlíčka, vrták vypadající jako obří krakatice. Strhne se boj, ale Shockwave se po chvíli stahuje.

Zpět v USA udeří Optimus Prime na tajné služby, obviní je, že lidé autobotům zatajili přítomnost ztroskotané kosmické lodi na Měsíci, což může všechny pozemšťany stát život a Zemi hrozí zánik. Autoboti spěšně odlétají na Měsíc a přivážejí zraněného robota Sentinela a tajný náklad – pět pilířů. Ty musejí zůstat v bezpečí před jakýmkoli decepticonem. Pomocí pilířů se totiž dá vytvořit meziplanetární most na přepravu jakéhokoli materiálu, osob, robotů a zbraní. Jenže je pozdě.

Ukáže se, že Sentinel je zrádce a po Zemi je zahybernované množství decepticonů, navíc mezi lidmi jsou spousty přisluhovačů zlých robotů. Jeden z nich unese Samovu dívku Carly. V africké poušti je znovu uveden do provozu zraněný, ale přesto hrozivý decepticonský vůdce Megatron. A protože Sentinel postaví pět pilířů a uvede do provozu meziplanetární most, začnou na Zemi proudit další a další decepticoni, destrukční stroje, supervyspělé zbraně.

Začíná konečná bitva, jejímž centrem je americké město Chicago. Buď vyhrají autoboti a život na Zemi bude zachován. Nebo vyhrají decepticoni, Země zničena a z lidí se stanou otroci.

Mega akční scifi film Transformers 3: Odvrácená strana měsíce natočený v roce 2011 si vychutnejte v neděli 9. 10. ve 20.15 na Prima MAX!

Plusy:

 • Velkolepé scény soubojů a destrukcí
 • Nové postavy jednoznačně osvěží děj
 • Super scénář s nádechem konspirační teorie
 • Robokrakatice, co rozmáčkne mrakodrap jako malinu. Hustý!

Mínusy:

 • Bude vám chybět Megan Fox v hlavní ženské roli
 • Delší stopáž. Opravdu bylo zapotřebí dvě a půl hodiny?
 • Film víc pro kluky
 • Trochu moc patosu. I když to režiséru Bayovi asi patří

Katastrofický film, který nebolí

 1. Taky nesnášíte katastrofické filmy, ve kterých tečou litry krve, všude usekané končetiny a pláč, všechno je tak realistické a útočí na vaše city i smysly? Podobný odpor ale u Transformers 3 vůbec nemusíte zažít, ačkoli i tady se hroutí baráky a rozbíjejí auta, umírají lidé. Vzhledem k tomu, že hlavní souboje svádějí mezi sebou stroje, ze kterých při destrukci zbyde jen hromada šrotu, celé to velkolepé bojové divadlo vás spíše láká.
 2. Je třeba připomenout, že celý nápad na tuto filmovou sérii byl inspirován dětskými hračkami společnosti Hasbro. A sice malými roboty, kteří se chlapečkům v rukou proměňují na auta a dají se rozložit zpět do tvaru robota.
 3. Třetí pokračování Transformers pod režisérským vedením Michaela Baye a producentskou taktovkou Stevena Spielberga vydělalo těžko pochopitelných 1,1 miliardy dolarů. To je při nákladech 195 milionů monstrózní úspěch.
 4. Režiséru Bayovi proto produkce plní téměř všechna přání. Jako například parta parašutistů, kteří hrají vojáky létající ve speciálních oblecích „wingsuits“ mezi chicagskými mrakodrapy. Pod heslem, všechno musí být co nejrealističtější.
 5. Zároveň se více než 70 % filmu natáčelo pomocí 3D kamer, aby podívaná na souboje byla skutečně super plastická.
 6. Celý efekt filmu dokonale podpoří výborná hudba Steva Jablonskyho, který pracuje na Transformerech již potřetí.
 7. Postava Sentinela Primea byla po fyzické stránce modelovaná podle herce Seana Conneryho. Tomu byla také později tato role nabídnuta. Connery odmítl a jednoho z hlavních robotů filmu si zahrál loni zemřelý slavný herec Leonard Nimoy.
 8. Během natáčení bylo zničeno 532 aut, všechna pocházela od jedné pojišťovny a šlo o vozy již tak poškozené při povodních.
 9. Žlutočerné auto Chevrolet Camaro, které se transformuje do autobota Bumblebeeho, věrného ochránce Sama Witwickyho, bylo vážně poničeno při filmování ve Washingtinu. Ve městě bylo hlášeno podezření na bombový útok. A policisté spěchající na místo do filmovaného chevroletu narazili. Naštěstí si filmaři už před natáčením nechali udělat od všech aut v hlavních rolích i kopie. Takže točit se mohlo dál.

Kam zmizela krásná Megan Fox?

V prvním a druhém díle Transformers si zahrála životní lásku Sama Witwickyho herečka Megan Foxová. Také role jeho přítelkyně ve trojce byla původně obsazená stejnou herečkou.

Těsně před natáčením však došlo k výměně na pozici hlavní ženské herečky a roli získala modelka Rosie Huntington Whiteley.

Údajně měl Megan Fox vyhodit sám režisér Michael Bay. Okolo témat se vyrojila řada drbů a spekulací.

Důvodem toho, proč dostala Megan Fox padáka z miliardové role byla její nepřiměřená kritika režiséra Baye, jehož herečka přirovnala k Napoleonovi a dokonce k Hitlerovi.

Režiséra Baye to přirovnání údajně spíš pobavilo. A vzkázal Megan, že ji jen donutil pracovat dvanáct hodin, chodit včas na plac a občas režíroval autoritativně.

Koho Megan Fox přirovnáním režiséra k Hitlerovi opravdu naštvala, byl producent Steven Spielberg, který je židovského původu. Podobná prohlášení od svých herců nesnese a Bayovi doslova řekl: „Okamžitě ji vyhoďte!“

Herečka zase tvrdí, že odešla sama, neboť ji režisér zachycoval příliš jako sexuální objekt.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný