26. února 2016 14:22
Gabriela Gabrielová

Emotivní Expres – „Sever proti Jihu“ ze sportovního prostředí

Expres - upoutávka

I pokud americký fotbal považujete za výsměch a životopisná dramata za nudnou rutinu, tenhle snímek vás chytne. Vynikající Dennis Quaid a skvělá režie, která i obyčejnou konverzaci přetaví v napínavý moment... Nenechte si ujít Expres ve středu ve 20.15 a ve čtvrtek v 16.15 na Prima Max!

Celým názvem Expres: Příběh Ernieho Davise je film postavený na příběhu skutečné osoby. Ernie byl černošský hráč amerického fotbalu, který na začátku šedesátých let, v době stále trvající rasové diskriminace, jako první Afroameričan vyhrál Heismanovu trofej, významné ocenění, které se každý rok uděluje nejlepšímu vysokoškolskému hráči amerického fotbalu.

Tolik strohé uvedení do obrazu, které ovšem snímku nedělá tu nejlepší službu. Abychom vám ho přiblížili lépe, jde o citlivě natočený, téměř dojemný film (i na evropské poměry), který je navíc skvěle zahraný a nenudí, a to ani když o americkém fotbale nevíte zbla nic.

Hlavní role se ujal poměrně neznámý Rob Brown, kterému v době natáčení bylo necelých pětadvacet, ale v roli trenéra naprosto exceluje zkušený Dennis Quaid, kterému jako by ji psali přímo na tělo. Snímek bohužel naprosto propadl finančně a tudíž se studio ani nenamáhalo jakkoli jej dokopat k oscarovému klání.

Odnesl si pouze dvě nominace a jednu výhru v nepříliš známých filmových soutěžích, v hodnocení diváků však boduje, což dokládají jak výsledky na Česko-slovenské filmové databázi (82 %), tak třeba na americké IMDb (7,3 hvězdiček z 10).

Pokud si chcete takhle v půlce týdne střihnout hodně emotivní snímek se silným příběhem, malinko smutný, ale v konečném důsledku pozitivní, vřele doporučujeme.

Pár mušek, co se nevychytalo...

  • Americká vlajka měla na konci roku 1959 pouze 49 hvězd a ne 50, jak je vidět ve filmu.
  • Když Davis poprvé spatří hrací hřiště své univerzity, obloha je jasná, plná bílých mraků. O pár záběru později je bez mraků, ale mnohem více potemnělá. Evidentně se natáčelo ve dvou různých dnech.
  • Na zápas s Dallasem do Texasu cestuje Davisův tým autobusem, ve kterém je pár prázdných míst. Žádný univerzitní tým by se však nevešel do jednoho autobusu a navíc začátkem šedesátých let se už běžně na zápasy létalo, zvláště když týmy dělila tak velká vzdálenost.
  • Davisova rodina sleduje zápas s Dallasem na své verandě před domem. Zápas se uskutečnil 1. ledna roku 1960 a toho dne byla ve městě Elmira ve státě New York průměrná teplota 0°C.

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný