24. dubna 2021 06:00
redakce Prima Living

Dvanáctý muž: Jak hlavní hvězda válečného dramatu trpěla při ledovém natáčení?

Strhující snímek o útěku ledovou pustinou za neskutečných mrazů a s gestapem v zádech byl natočen podle skutečných událostí a člověka nechá úplně paf. Je vůbec možné, aby tohle někdo přežil?

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte skupinku dvanácti vojáků vycvičených v Británii k uskutečňování sabotážních akcí na německých základnách v Norsku, 8 tun výbušnin a dalšího vybavení, které bylo naloděno na rybářskou bárku Brattholm a v březnu roku 1943 vysláno ke břehům Norska. Jenže operace „Martin“ byla prozrazena a Brattholm se ocitl pod palbou německé hlídkové lodi.

Po krátkém a nerovném boji se loď se spojeneckými vojáky potopila. Jeden z nich byl zabit, deset se vzdalo německé přesile na břehu a jen jednomu z nich se podařilo uprchnout. Příběh Jana Baalsruda je příběhem o neskutečné odvaze, vůli přežít, fyzické výdrži a soudržnosti místních lidí.

V pustině severního Norska má zesláblý a promrzlý Jan jediný cíl: uniknout gestapu, které je mu v patách, a překročit hranici s neutrálním Švédskem. Kromě vojáků wehrmachtu ho ale pronásleduje i jednotka SS vedená Kurtem Stagem, který je nechvalně proslulý tím, že mu ještě nikdy nikdo neunikl.

Možná jste o filmu Dvanáctý muž netušili, že...

  • Thomas Gullestad aka Jan Baalsrud musel kvůli roli během 8 týdnů zhubnout 15 kilo. Při natáčení si také herec způsobil omrzliny, když musel filmovat ve třicetistupňových mrazech bez rukavic. Herec se v jednom z rozhovorů přiznal, že při přípravě na roli trénoval před zrcadlem to, jak vypadat, že je mu zima. Až později během natáčení pochopil, že to skutečně nebylo nutné.
  • Natáčelo se v jedné z nejsevernějších oblastí Norska zvané Troms.
  • Herec, který ztvárnil postavu německého nacisty Kurta Stageho, Ir Jonathan Rhys Meyers, neuměl před začátkem filmování vůbec německy. Naučit se to musel během dvou měsíců.
  • Každý rok na konci července se v Norsku pořádá tzv. Pochod Jana Baalsruda. Má celkem 200 kilometrů a vede přes několik norských ostrovů a poloostrovů. Trvá osm dní a zájemci mohou jít buď celou trasu, nebo jen vybrané úseky.
  • Jedna z vedlejších rolí byla svěřena Ottaru Pedersenovi; hrdinovi, který skutečnému Baalsrudovi pomohl, když mu bylo pouhých 14 let.

Režie: Harald Zwart Scénář: Petter Skavlan Kamera: Geir Hartly Andreassen Hudba: Christophe Beck Hrají: Thomas Gullestad, Jonathan Rhys Meyers, Mads Sjøgård Pettersen, Martin Kiefer, Marie Blokhus, Julia Bache-Wiig, Harry Van Gorkum Rok uvedení: 2017

Válečné drama Dvanáctý muž uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný