29. července 2020 06:00

Dva týdny štěstí: Nemocná Adina Mandlová nechtěla dopřát roli své sokyni. Proč?

Komediální klasika Dva týdny štěstí z roku 1940 stojí na standardních úspěšných prvcích své doby – chytrém vztahovém humoru, romantice a nečekaných záměnách.

V sobotu od 16.40 na Primě si vychutnáte hned Dva týdny štěstí. Veselohra o nečekané výhře, která půvabné úřednici Adině Mandlové změní život, patří mezi klenoty české kinematografie. Ještě několik týdnů před natáčením měl však režisér Vladimír Slavínský zamotanou hlavu. Nebylo totiž jisté, zda hlavní hrdinka bude zdravotně v pořádku.

Adina Mandlová šla přes mrtvoly

„Měla jsem stín na plicích, což mě pronásleduje celý život, a musela jsem odjet na Slovensko do sanatoria,“ zavzpomínala Mandlová v rozhovorech s Josefem Škvoreckým. Když se ovšem dozvěděla, že by místo ní její roli získala o čtyři roky starší herečka Světla Svozilová, léčbu předčasně ukončila. „My jsme se nemusely. Ona mě nemohla vystát, vždycky na mě žárlila, cítila vůči mně strašnou zášť, měla pocit, že jí beru všechnu práci ve filmu, přitom to nebyla pravda. Už jenom kvůli tomu, jak se ke mně chovala, jsem si řekla, že jí to přece nemůžu jen tak nechat,“ přiblížila Mandlová.

Klidné, pohodové natáčení to ovšem nebylo. Mezi ní a režisérem Slavínským se několikrát strhla ostrá hádka. „Pořád mi říkal, že chodím jako hvězda, ale musím se vžít do role a cupitat. Tak jsem mu odpověděla, že je na hov.. režisér a nebudu ho poslouchat. On vytáhl kudlu a začal mě honit po place. Musela jsem se zavřít na pokoji,“ prozradila s úsměvem herečka.

Vyhrocené natáčení

To však nebyl jediný incident. „Pak jsem se dozvěděla, že slavil padesátiny, mě na ně nepozval, ale mého bývalého partnera Hartmanna s novou známostí Martou Fričovou ano. Tak jsem se rozčílila, a když jsme jeli společně autem na natáčení, všechno jsem mu vyčetla. Řekla jsem mu, že je šašek, vyžírka, který kamarádí jenom s lidmi, jež zrovna potřebuje ve svém vlastním zájmu a použila přitom pár peprných výrazů. Zachoval se jako malé dítě. Dal pokyn řidiči, aby zastavil, vystoupil na ulici, sedl si na chodník a začal hystericky brečet a křičet: ‚Pomoc lidi! Ta ženská mě usmrtí!‘ Já se řehtala smíchy... Nakonec jsme to ale dofilmovali a film sklidil velký úspěch,“ dodala Adina Mandlová, která zároveň vyvrátila spekulace o tom, že se během natáčení pokusila svést kolegu Raoula Schránila.

A jedna zajímavost na závěr: Hotel, kde se natáčelo, se o dvanáct let později objevil také ve filmu Dovolená s Andělem.

Veselohru Dva týdny štěstí uvidíte v sobotu v 16.40 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný