7. ledna 2021 06:00

Dva muži hlásí příchod: Proč Menšík promlouval Hanzlíkovi do duše?

V polovině 70. let se i komediální král Václav Vorlíček musel uchýlit k projektům, které mu byli přiřazeny. Mezi ně patří i příjemná komedie z vojenského prostředí.

V sobotu od 16:50 na Primě uvidíte hořkou komedii s hvězdným hereckým obsazením a skvělou hudbou Karla Svobody, kterou natočil režisér Václav Vorlíček podle scénáře Gustava Oplustila. Zajímavostí je, že vsadil na stejné tváře, které rok předtím angažoval do snímku Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Osvědčené tváře

Hlavní roli opět svěřil Jaromíru Hanzlíkovi, který sice hrál vojína, ale táhlo mu už na třicet let. Do postav jeho rodičů obsadil Čestmíra Řandu s Dagmar Neblechovou, jež si manžele zahráli i ve zmíněném filmu o vodnících. Chybět nemohli ani Vladimír Menšík, Stella Zázvorková nebo Karel Augusta.

„Rád jsem sázel na jistotu a asi jako každý režisér měl své oblíbence. O výběru herců jsem měl jasno obvykle už předem, a tak to bylo víceméně i u filmu Dva muži hlásí příchod,“ uvedl Vorlíček. Jak přiznal, do natáčení se mu přitom ze začátku příliš nechtělo.

„Obával jsem se látky z vojenského prostředí, což zrovna nebyl můj šálek kávy. Přidělili mi to z Barrandova. Když jsem si ale přečetl scénář Gustava Oplustila, který v něm popsal své zážitky z vojny, říkal jsem si, že by to nemuselo být špatné. Trochu jsme to pak ještě ale upravili,“ zavzpomínal režisér.

Kombinace vzpomínek

Oplustila k napsání filmu inspiroval Vladimír Menšík. „Přišel za mnou a povídá: ‚Víš, co bych potřeboval? Já mám takové historky, vyprávěl bych ti je, ty bys z toho napsal scénář a já bych v tom pak hrál hlavní roli.‘ A tak se stalo. Docházel za mnou domů a namlouval mi je na magnetofon. Tak mimochodem vznikla třeba komedie Kam slunce nechodí. Jednou mi také barvitě líčil různé příhody z vojny a já si díky tomu vybavil ty své. Sedl jsem ke stroji a sepsal to,“ prozradil scenárista.

Pásky s Menšíkovými namluvenými historkami má mimochodem doma stále pečlivě schované. „Byl to živel, skvělý umělec a člověk. Byla radost s ním spolupracovat. Dokázal mistrně zahrát nejen komické postavy, ale i ty vážné. Dva muži hlásí příchod jsou toho důkazem,“ dodal Gustav Oplustil.

Promluvy do duše

Na rozdíl od jiných filmů, kde se Menšík během natáčení snažil o legraci a sypal z rukávu jednu veselou příhodu za druhou, využil tentokrát volný čas k vážné záležitosti. Snažil se domluvit Jaromíru Hanzlíkovi, který přebral ženu svému příteli a kolegovi Vlastimilu Brodskému, s nímž dokonce sdílel společnou šatnu ve vinohradském divadle. Jednalo se o Janu Brejchovou. Menšík Hanzlíka jako herce nesmírně uznával, po lidské stránce ho ale mrzelo, jak se vůči Bróďovi zachoval a měl mu to za zlé. Jeho proslov byl ovšem marný. Láska hereckému páru vydržela dlouhých třináct let.

Komedii Dva muži hlásí příchod uvidíte v sobotu od 16:50 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný