28. května 2021 06:00
redakce Prima Living

Duch ukazuje lásku navzdory smrti. Je to nejslavnější milostné drama 90. let?

Láska nejenže hory přenáší, ale je silnější než smrt. O tom se přesvědčil Sam, který navzdory násilnému odchodu ze života zůstal na zemi, aby ochránil svou milou. A nebojte se, nebudete jen plakat, protože Whoopi Goldberg vás jednoduše nenechá!

V neděli od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu romantickou klasiku. Zamilovaný pár Sam (Patrick Swayze) a Molly (Demi Moore) žije jako ve snu. Jenže poté, co Sam objeví nesrovnalosti na bankovním účtu, se za záhadných okolností stává obětí přepadení. Neznámý útočník ho zastřelí a on umírá.

Vzápětí však zjišťuje, že se z něho stal duch, a rozhodne se zůstat. Stává se tichým pozorovatelem dění, sleduje, jak se Molly trápí, a přestože ho milovaná žena nemůže vidět ani slyšet, snaží se ji chránit. Postupně se ukazuje, že jeho smrt nebyla náhoda a Molly opravdu hrozí velké nebezpečí. Sam vyhledá pomoc neochotného média, spiritualistky Ody Mae (Whoopi Goldberg), a rozhodne se s tím něco udělat.

Zajímavosti o filmu Duch

 • Duch s Patrickem Swayzem a Demi Moore je jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších romantických filmů 90. let. Jeho režisér Jerry Zucker se v Hollywoodu proslavil spíše jako producent parodických komedií Bláznivá střela a Připoutejte se, prosím!
 • Duch získal dva Oscary v kategoriích Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Whoopi Goldberg) a Nejlepší scénář (Bruce Joel Rubin).
 • Jednou z nejslavnějších scén se stalo milostné laškování ústředního páru během žhavé chvilky u hrnčířského kruhu. Patrick Swayze se později nechal slyšet, že jde o nejslavnější scénu, kterou kdy natočil. Duch tak v jeho očích překonal i proslulý Hříšný tanec. Swayze zároveň tvrdil, že role v Duchovi byla jeho nejtěžší, protože nemohl být aktivní a musel být pouhým pozorovatelem dění.
 • Scenárista Bruce Joel Rubin vytipoval na hlavní mužskou roli Patricka Swayzeho poté, co s ním viděl rozhovor v televizi. Když přišla řeč na jeho otce, Swayze propukl v pláč. Rubin si řekl, že když takový mužný typ dokáže plakat, bude pro jeho film ideální.
 • Režisér Jerry Zucker ale zpočátku ve Swayzem potenciál neviděl. Uvažovalo se proto také například o Tomu Hanksovi, Melu Gibsonovi, Johnu Travoltovi, Johnny Deppovi, Kevinu Costnerovi nebo o tehdy naprosto neznámém Davidu Duchovnym.
 • Roli mohl získat i Bruce Willis, který byl v té době manželem Demi Moore. Jenže Willis si myslel, že film nezabere a propadne.
 • O roli Molly se zajímala Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman, Kim Basinger či Meg Ryan. Nakonec ji získala Andy McDowell, která si to ale prý rozmyslela kvůli množství scén s erotickým podtextem. Demi Moore pak zabodovala údajně proto, že se dokázala před kamerou rozplakat na povel.
 • Poslední věty, které Sam ve filmu řekne, zní: „Je to úžasné, Molly. Ta láska uvnitř tebe zůstane. Uvidíme se.“ Vymyslet je zabralo režiséru Jerrymu Zuckerovi a scenáristovi Bruci Joelu Rubinovi několik měsíců.
 • Duch se natolik vepsal do popkultury, že rappeři po uvedení filmu začali ve svých textech používat frázi „I’m Swayze“ (Je ze mě Swayze) místo slov „I’m ghost“ (Je ze mě duch) ve smyslu: Jsem pryč odsud.
 • Strašidelné zvuky, které vydávají „temné stíny“, jsou ve skutečnosti dětský pláč přehrávaný co nejpomaleji a pozpátku.
 • Vincent Schiavelli si zahrál postavu ducha, se kterým se Swayzeho hrdina setkává v metru. Schiavelli i Swayze zemřeli oba ve věku 57 let na rakovinu.

Romantický film Duch uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný