2. května 2018 06:03
redakce Prima Living

Drsný Harry v ještě drsnější krimi legendě 70. let

Poctivá kriminálka ze staré školy (1971), ve které se poprvé objevila postava drsného poldy Harryho Callahana v podání Clinta Eastwooda. A upřímně, tak cool detektiva, který kašle na pravidla a kromě střílení mu to taky myslí, byste těžko hledali. Primu MAX si pusťte v pátek ve 20.00.

San Francisko ohrožuje psychopatický střelec, který si z jeho obyvatel udělal živé terče. Po starostovi žádá tučné výkupné a vyhrožuje, že pokud mu nebude doručeno, bude v zabíjení pokračovat a každý den zprovodí ze světa jednoho nevinného obyvatele města. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood) známý svou zarputilostí a nekompromisními metodami. Jestli brutálního sadistu nedopadne on, šance ostatních jsou mizivé.

Vítejte u snímku, který alespoň co do pocitu reálnosti většinu svých soukmenovců s náskokem převyšuje. Český překlad jeho názvu – Drsný Harry – ale trochu za tím originálním pokulhává, protože Harry je skutečně spíše Dirty (tedy Špinavý) než Drsný. Přednost dává pistoli před soudem, se zločinci nevyjednává, na šéfa kašle a pronáší jednu hlášku za druhou. Clint Eastwood si roli cynického, nekompromisního, ale současně zábavného frajírka doslova užívá a pro diváka je to filmový koncert.

Kde by byli všichni ti na pravidla kašlající detektivové bez Harryho Callahana? Kým by se inspiroval Bruce Willis pro všechny své Smrtonosné pasti nebýt chlapíka v saku s obrovskou čtyřiačtyřicítkou? Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let, která svůj žánr obohatila o zcela nový typ detektiva a ovlivnila spoustu akčních a kriminálních snímků natočených poté. Nehynoucí klasika. Velkoměstský western. Krimi, která ani s přibývajícími roky neomrzí, která zraje a zlátne.

Věděli jste o filmu Drsný Harry, že...

  • Film zaznamenal takový úspěch, že umožnil realizaci dalších čtyř Callahanovských snímků, pokaždé s Clintem Eastwoodem.
  • Scénu se sebevražedným skokanem režíroval sám Eastwood. Často se tvrdí, že to bylo jen proto, že Don Siegel, režisér snímku, byl právě nemocný. To ale není pravda. Siegel byl sice v té době nemocný, ale s Eastwoodem se jako s režisérem této scény počítalo od začátku, jelikož bylo velmi obtížné dostat všechny herce, kameramana, zvukaře a ještě režiséra pospolu na úzkou okenní římsu. V původním natáčecím plánu bylo této scéně vyhrazeno šest nocí. Clint Eastwood prohlásil, že ji zvládne natočit za pouhé dvě a nakonec mu stačila jen jedna.

Režie: Don Siegel Scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner, Terre Kamera: Bruce Surtees Hudba: Lalo Schifrin Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson, John Larch, John Mitchum, Mae Mercer, Lyn Edgington, Ruth Kobart, Woodrow Parfrey, Josef Sommer Rok uvedení: 1971

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný