6. ledna 2022 06:00
redakce Prima Living

Dr. No a spol.: 6 filmů, které zásadně ovlivnily vývoj Hollywoodu

První bondovka z roku 1962 nakopla nejenom žánr agenta 007 nebo špionážní filmy obecně, ale stojí i na počátku novodobých akčních filmů vůbec.

V sobotu od 20:00 na Prima MAX uvidíte, že James Bond možná neběhal ve filmech často s kulometem, jeho styl hrdiny, který nešel pro násilí daleko, však inspiroval davy napodobitelů. Hongkongský akční film například z 007 původně zcela nepokrytě vycházel – a následně inspiroval napodobitele jako Chucka Norrise, jehož výstřelky vedly k Arnoldovi a Slyovi. Ani James Bond samozřejmě nemá všechny zásluhy, významnější prototyp filmové akce však v historii zřejmě nenajdeme.

Podívejte se na další filmy, které ovlivnily kinematografii:

05) Star Wars

Dnes jde o zapadnuté období filmových dějin, mezi lety 1965 až 1977 však americký film čelil krizi, kdy se skoro zdálo, že rezignuje na velkofilmy. Vznikaly sice malé a kvalitní bijáky, zdálo se však, že po propadácích minulosti zůstanou velkofilmy žánrem, který se již nevrátí. Hvězdné války to v létě 1977 dovedly celé kompletně změnit a Hollywood opět posadily do sedla! Nelze ani vyčíst seznam všech filmů, které se Star Wars přímo či nepřímo inspirovaly. Do jisté míry však Star Wars vděčí za existenci každý větší biják od konce 70. let!

04) Zrození národa

Náš třetí film už nejspíše bude pro většinu čtenářů poněkud méně známý. Tříhodinové drama Zrození národa z roku 1905 je však obecně považováno za první skutečný film, v němž režiséra napadlo nechat postavy prožívat jakýs takýs děj a stříhat záběry tak, aby na sebe plynule navazovaly. Není to první historický biják, který bude působit banálně – leč co jiného je pokrok než opravování chyb předchůdců? Zrození národa bylo svého času extrémně populární, za což ovšem dílem mohla i jeho extrémní stránka. Biják totiž v zásadě popisoval černochy jako trochu chytřejší zvířata a nepokrytě jim dával za vinu strastiplnou historickou periodu po americké občanské válce.

03) Křižník Potěmkin

Jak vidno, začínáme se povážlivě blížit intelektuálním vodám. Existuje jenom málo filmů, které tak dobře evokují pocit z uznávaného filmu, který většina lidí nikdy neviděla celý. Křižník Potěmkin je však v čelní řadě tohoto subžánru. I když z tohoto bijáku nejspíš znáte jenom scénu na schodišti, nejsme v historickém článku pro nic za nic. Nehledě na to, že Potěmkin je dnes koukatelný jen pro zaryté komunisty a/nebo filmové studenty, právě Ejzenštejnův režijní přístup ke střihu a jeho skladbě inspiroval davy následovníků. A i proto dnes Potěmkin nepůsobí tak revolučně jako svého času – jeho kdysi novátorské lekce se dnes už naučili všichni i podvědomě.

02) Občan Kane

Velmi podobně je na tom i Občan Kane, který má ovšem tu výhodu, že jej lze sledovat i dnes. Příběh o mediálním magnátovi, jenž šel do politiky a sám zkorumpoval své někdejší ideály, je dnes možná ještě relevantnější než dříve. Režisér, scenárista i hlavní představitel (!) Orson Welles, který film natočil v 25 letech (!!), tu však krom překvapivě moderního příběhu a tempa vyprávění přišel i s inovacemi co do záběrování. Opět jde o něco, co budou mít diváci dnes za banalitu – Welles například zabíral stropy kulis (dříve plné techniky, Welles si nechal udělat zvláštní jen pro podhled) nebo snímal scény co do ostrosti do celé hloubky. Jsou to však právě tyhle „triky“, které kopírují nemlich všechny moderní filmy, ať už jde o životopisy, romanťárny, nebo sci-fi.

01) Lawrence z Arábie

Ve finále se ale vrátíme spíše k inovacím na poli vyprávění. Měli bychom totiž problém najít snímek, který je tak revoluční pro následovníky jako Lawrence z Arábie. Idealizované vyprávění o vůdci povstání na arabské frontě první světové nebylo jediným opusem své éry – počátek 60. let byl naopak historických velkofilmů vyloženě plný. Lawrence ale svou kombinací povědomého (hlavní hrdina je Brit), exotiky (Arábie) i kritiky (Lawrence jako antihrdina) stál na počátku velké porce budoucích sci-fi eposů. Od Duny přes Hvězdné války až po Šíleného Maxe lze najít Lawrencovu DNA v tuctu budoucích žánrů, dokonce i kultovní jumpcut z 2001: Vesmírné odysey je inspirován scénou odtud! Některé filmy zkrátka a dobře dovedou být stejně významné jako postavy, o nichž pojednávají.

První bondovku Dr. No uvidíte v sobotu 8. ledna od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný