2. března 2021 06:00

DonT Stop: Patrik Děrgel si roli pankáče užíval, pro Jakuba Zedníčka byla osudná

Hudební film se vrací do 80. let, konkrétně na tehdejší punkovou scénu. Pro režiséra se jednalo o vysněný projekt, pro herce o jedinečnou příležitost.

V pátek od 20:15 na Prima COOL uvidíte film o partě pěti mladíků, kteří si v roce 1983, tedy v době hluboké totality, založí punkovou kapelu. Nápad nosil v hlavě režisér Richard Řeřicha dlouhých pět let. Při psaní scénáře vycházel ze svých vlastních prožitků.

Do hlavní role obsadil Patrika Děrgela, pro něhož to byla první velká herecká příležitost před kamerou. „Casting trval zhruba rok. Když si mě pak pan režisér vybral, byl jsem šťastný. Tím, že jsem byl na place skoro každý natáčecí den, bylo pro mě nejtěžší přepínat z jedné scény na druhou a uhlídat si vývoj mé postavy. Ale strašně mě to bavilo. Svoji práci prostě miluju,“ svěřil se herec.

Punk je o řvaní

Hrát muzikanta, lídra punkové kapely, pro něj bylo zážitkem. Hudba je jeho koníčkem odmalička, zpívá například ve folkrockové skupině EMA. „Se zpěvem jsem žádný problém neměl. V punku to není nijak náročné na techniku, stačí jenom řvát a vydržet řvát. S kytarou to bylo trošku horší. Měl jsem půlroční kurz, kde jsem se naučil co a jak. Musím říct, že punk se mi díky natáčení vryl pod kůži,“ dodal Děrgel.

V hudební branži by se jednou rád proslavil i se svou kapelou. Jak sám ale přiznal, je to spíše nereálné přání. „Skončit na pódiu, pod kterým by nadšeně křičelo třeba pět tisíc lidí, to by byla paráda! To je můj velký sen. Ale pochybuji, že bychom se k něčemu takovému někdy dopracovali. Každopádně hudba je pro mě ventil. Na koncertě stojím sám za sebe, nepřijímám žádnou roli, hraju to, co jsem sám vymyslel. Tím je to hodně osobní a zároveň zábavné,“ prozradil Patrik.

Tragický osud

Dalším členem punkového uskupení byl Jakub Zedníček, které mu se stala role osudnou. Jeho postava ve filmu zemře během dopravní nehody. O šest let později mladý herec umírá i v reálném životě. Na dálnici D1 narazil se svým vozem do svodidel a když přebíhal silnici, srazila ho dodávka. Na místě byl mrtvý...

Specifické osmdesátky

Vzhledem k tomu, že na začátku osmdesátých let, v období, kdy se děj filmu odehrává, ještě nebyl na světě, před natáčením dostal od režiséra důkladné školení. „Přednášel nám o tom, jak to tady chodilo, abychom poznali souvislosti a nasáli chuť té doby. U jeho výkladu mě překvapovala strašná spousta věcí. Především ve spojitosti s punkem a tou dobou. Vybočovat z řady tehdy dost bolelo.“

Ve filmu, jehož rozpočet činil dvacet milionů korun, uvidíme také Marka Taclíka, Kláru Trojanovou, Pavla Řezníčka, Leoše Nohu, Jiřího Štrébla nebo slovenskou krásku Kristínu Svarinskou. „Nejzábavnější byly kostýmové a maskérské zkoušky a nosit oblečení z té doby,“ zavzpomínala s úsměvem herečka. Snímek byl nominován na Českého lva v kategorii nejlepší výtvarné řešení, sošku ale nakonec nezískal.

Hudební film DonT Stop uvidíte v pátek od 20:15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný