30. října 2020 06:00
redakce Prima Living

Dobrý ročník: Šarmantní Russell Crowe v režii slavného filmařského chameleona

Ačkoliv máme jméno režiséra Ridleyho Scotta spojené spíše s jinými filmovými žánry, jeho jediná komedie Dobrý ročník opravdu stojí za zhlédnutí. Otevřete si lahvinku a nechte se společně s tímto filmem unést do nádherné Provence.

V pondělí od 20:00 se na Prima MAX rozvine výrazná vinařská pohoda - přestože to tak zpočátku rozhodně nevypadá. O Maxi Skinnerovi (Russell Crowe) by se totiž s klidem dalo říct, že je pěkný hajzl. Pracuje jako makléř na burze a jeho taktiky lze bez skrupulí nazvat bezohlednými. Pro „prachy“ by zkrátka udělal cokoliv a neštítí se přitom ani podrazů. A zejména poslední kousek, co se mu vyvedl, zahýbal žlučníkem nejen všem lidem z burzy a závistivým kolegům, ale i samotnému majiteli makléřské firmy, siru Nigelovi.

A do této situace se Max dozvídá, že zemřel jeho strýc Henry, který svůj život zasvětil Francii, vínu a životu v Provence. Jako malý kluk k němu jezdíval na prázdniny. Teď se do Provence opět vrací, ale s úplně jiným úmyslem: zámečku, vinařství i vinic, co po strýci zdědil, se chce zbavit. S tím ovšem nemohou souhlasit Francis a Ludivine Duflotovi, jež strávili po boku Henryho prací na vinicích většinu života.

Do příběhu vstupují další a další postavy a jak začíná Max trávit víc a víc času v Provence, začíná si najednou uvědomovat, co jeho strýce v jižní Francii drželo a vzpomíná na dětství strávené s ním. Když potom přijede realitní makléř Charlie a žádá Maxe, aby podepsal souhlas s prodejem panství, Max si už zdaleka není tak jistý, že se chce této části své minulosti zbavit…

Ridley Scott se s tímto filmem pustil na pole dosud neprobádané – po science-fiction Vetřelec, Blade Runner, road movie Thelma a Louise či historickém dramatu Gladiátor zamířil do oblasti romantiky a komedie. Dobrý ročník sice není čistě romantická komedie tak, jak ji známe z většiny amerických produkcí (jak by také mohla být, když ji režíroval „velký Ridley“), ale třeba při počáteční scéně na burze se zasmějete tak, že už byste to vlastně nepotřebovali až do konce filmu. Nicméně důvodů k úsměvu při sledování Dobrého ročníku najdete určitě mnohem víc.

Ještě víc času než úsměvem ale nejspíš strávíte údivem nad krásami jižní Francie. Už Peter Mayle, autor knižní předlohy a Scottův dlouholetý přítel, ve své knize vylíčil Provence tak nádherně (ovšem nikoliv nerealisticky), že se po jejím přečtení nejeden člověk rozhodl, že tuto oblast musí navštívit. Když však Ridley Scott převedl tyto krásy na filmové plátno, začaly se letenky do Provence prodávat po desítkách. A jsme si skoro jisti, že až Dobrý ročník dokoukáte vy, sami se vážně zamyslíte nad tím, zda si do kraje vína neudělat alespoň malý výlet.

Režie: Ridley Scott Předloha: Peter Mayle (kniha) Scénář: Marc Klein Kamera: Philippe Le Sourd Hudba: Marc Streitenfeld Hrají: Russell Crowe, Freddie Highmore, Albert Finney, Archie Panjabi, Richard Coyle, Ben Righton, Rafe Spall, Tom Hollander, Kenneth Cranham, Marion Cotillard Rok uvedení: 2006

Romantickou komedii Dobrý ročník uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný