28. srpna 2020 06:00

Doblba! Jiří Lábus nedostal roli kvůli otci Jaroslava Duška. V čem byl problém?

V černé komedii Doblba! se sešla řada známých jmen před kamerou i za ní – a z tohoto tvůrčího kvasu vzniklo skutečně nezvyklé dílo, které se běžné produkci vymyká.

V neděli od 22.00 si na Primě rozhodně přijde na své ten, kdo má rád černý humor. Za komedií, v níž se v představí třeba Jaroslav Dušek, Petr Čtvrtníček, Lenka Krobotová, Tomáš Matonoha, Marek Daniel nebo Ester Geislerová, stojí Petr Vachler. Spolu s Janem Stehlíkem napsal scénář, stal se producentem filmu a ujal se také režie. „Psali jsme to zhruba rok a půl. Film je o tom, co neustále děláme špatně a že jsme v některých věcech totálně nepoučitelní,“ popsal Vachler.

Skutečný otec jako nejlepší volba

Zajímavostí je, že otce Jaroslava Duška hraje jeho skutečný táta Vlasta. „Na castingu jsem měl nejrůznější herce. Zkoušeli jsme i Jiřího Lábuse. Když pak ale s Jardou seděli vedle sebe, ten jejich desetiletý věkový rozdíl byl přece jen na otce a syn málo. Dušek pak přišel s tím, abych vyzkoušel jeho tátu, a tak na konkurz dorazil pan Vlasta, který vystřihl něco pro mě naprosto neuvěřitelného. Okamžitě se mi vybavily filmy Miloše Formana a jeho úžasní neherci typu Šebánka z Homolků,“ uvedl režisér.

Měl sice trochu obavy, jak bude výkon Duška staršího vypadat v kontrastu s opravdovými herci, nakonec byl ale maximálně spokojený. „Dopadlo to absolutně skvěle a byl jsem z něj nadšen. S ostatními vytvořili takovou zvláštní homolkovskou rodinu,“ dodal s úsměvem Petr Vachler.

Otazníky kolem bratrů

Hlavu si lámal i s obsazením tří bratrů. „Jarda Dušek byl jasný od začátku, ostatní už ale ne. Uvažoval jsem o řadě jmen. Až když jsem na castingu viděl, jak hraje Petr Čtvrtníček vážnou roli, protože ta jeho postava svým způsobem vážná je, bylo rozhodnuto. Spolupráce s ním byla úžasná. Přesně seděl do té role hajzlíka, kterého jsme potřebovali. Dvojici jsem pak ještě doplnil o Marka Daniela,“ přiblížil režisér.

Děj hořké komedie se odehrává v zimním prostředí. „Měli jsme velké štěstí, že nám sníh napadl dva dny před natáčením, bez něj bych si ten film nedokázal představit. Ale v průběhu realizace se objevily komplikace. Jeden den jsme třeba roztočili scénu na hřbitově bez sněhu a druhý den jsme ho museli odklízet z celého Slavína, protože ho přes noc napadlo tři čtvrtě metru,“ zavzpomínal Petr Vachler.

Komedii Doblba! uvidíte v neděli od 22.00 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný