30. března 2018 10:18
redakce Prima Living

Dnes již kultovní, vtipný a skvěle vybalancovaný Já, robot

Inteligentní sci-fi z roku 2004, na kterém se rozhodně nešetřilo, má skvělou atmosféru a Will Smith je v něm – pro nedostatek lépe padnoucích přívlastků – prostě cool. Dívejte se v úterý od 20.00 na Prima Max!

Rok 2053, lidská společnost je plně robotizovaná. Roboti jsou součástí našeho každodenního života – na ulici, v kanceláři, doma. Jsou výkonní, spolehliví a lidem zcela oddaní. Jsou totiž vázáni třemi zákony robotiky, což je sada neporušitelných pravidel, kterou nemůže žádný robot obejít a která staví život a bezpečí lidí v jejich hodnotovém žebříčku na první místo.

Proto, když technofobní detektiv Del Spoon (Will Smith) přijde při vyšetřování vraždy letitého přítele s myšlenkou, že doktor Lanning, zakladatel společnosti na výrobu robotů, byl jedním ze svých vynálezů zavražděn, všichni si ťukají na čelo. Ovšem evidence se množí, iluze fungujícího světa se více a více rozpadá a brzy nemusíte být podezíravý chicagský polda, aby vám bylo jasné, že roboti se vymkli kontrole a rozhodli se vzít vládu do svých rukou...

Připravte se na dokonalé triky, skvělou výpravu a vtipné hlášky, to celé v dostatečně inteligentním balení, aby u obrazovky udrželo i náročného diváka. Will Smith a jeho drsná frackovitá image je přesně tím kořením, které film potřeboval, a těžko si v roli rozporuplného vyšetřovatele v přetechnizované budoucnosti představit někoho stylovějšího. Zkrátka a dobře, pokud jste ještě neviděli, těšte se.

Co jste možná o filmu Já, robot nevěděli

  • I s pěkně nafouknutým rozpočtem (120 milionů dolarů), skončil snímek jako jasný kasovní trhák. Celosvětově se mu podařilo vydělat téměř 350 milionů dolarů.
  • Na internetu kolují zvěsti o rozpracovaném scénáři ke dvojce, ovšem jsou to jen nepotvrzené útržky informací. Ví se, že Will Smith o pokračování hodně stojí už od premiéry jedničky, ale zda se dočká/dočkáme, na to momentálně neexistuje jasná odpověď.
  • Často se dočteme, že scénář snímku vznikl na základě série knížek o robotech od Isaaca Asimova. Pravda je ovšem taková, že původně film s Asimovými povídkami neměl vůbec nic společného. Scénář vznikl samostatně v roce 1995 na motivy záhadných vražd Agathy Christie, jejichž vyšetřování se odehrává výhradně na místě zločinu. O téměř deset let později, když si scénář ke zfilmování vybralo studio 20th Century Fox a dalo snímku jméno „Já, Robot“ po vzoru jedné z Asimových knih, byly do scénáře teprve zakomponovány určité prvky (zákony robotiky) a postavy (psycholožka Susan Calvin) z knihy.
  • V rozhovoru pro americký motorkářský časopis Will Smith přiznal, jak v průběhu natáčení boural. Ve scéně ve skladu robotů, při jízdě na motorce v rychlosti okolo 90 km/hod ztratil kontrolu nad řízením, začátek čehož ve filmu můžete vidět. Stroj totálně zničil, ale jemu se naštěstí nic nestalo.

Režie: Alex Proyas Předloha: Isaac Asimov (kniha) Scénář: Jeff Vintar, Akiva Goldsman Kamera: Simon Duggan Hudba: Marco Beltrami Hrají: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, James Cromwell, Chi McBride, Shia LaBeouf, Alan Tudyk, Aaron Douglas, Simon Baker, Tiffany Lyndall-Knight Rok uvedení: 2004

https://coolmagazin.iprima.cz/filmy/od-star-treku-k-ja-robot-6-nejoptimistictejsich-filmovych-budoucnosti

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný