7. července 2016 10:50
Gabriela Gabrielová

Divotvorný hrnec vám splní přání v pátek večer

Divotvorný hrnec - upoutávka

Pokud jste jen trošičku sentimentální, bude se vám tenhle stařičký americký muzikál moc líbit. Krásná pohádka z dob, kdy na vytvoření kouzelné atmosféry nebylo potřeba počítačových efektů za miliony, ale stačily skvělé písničky a vynikající herci. Prima MAX si nezapomeňte pustit v pátek ve 20.00.

Písničky „Tam, tam, tam za tou duhou nebo „Jakpak je dnes u nás doma“ jste si určitě už někdy notovali, ale viděli jste film, ze kterého vzešly? Pokud ne, udělejte si v pátek večer čas na milý výlet do historie. Nebudete litovat.

Nestárnoucí muzikál v režii Francise Forda Copoly se skvělým Fredem Astairem je založen na brodwayské show ze 40. let. Tajemný Ir se přestěhuje do malého jižanského městečka ve fiktivním státě Missitucky (kombinace Mississippi a Kentucky).

Má v plánu tu zakopat kouzelný hrnec zlata, který ukradl skřítkovi Ogovi, a mylně se domnívá, že tak může vypěstovat bohatou zlatou „úrodu“. Jeho plány jsou ovšem ohroženy ve chvíli, kdy se do věci přimíchá fanatický zkorumpovaný senátor a nad zakopaným hrncem jsou nedopatřením vyslovena nesprávná přání...

Co nejste možná nevěděli...

  • Mnozí, včetně Freda Astairea, vynili režiséra snímku Francise Copolu z toho, že u některých Astairových tanečních scén střihl záběr nad jeho nohama. Ve skutečnosti to ale byla vina filmového studia Warner Bros, které se na poslední chvíli rozhodlo, že snímek natočený na 35 mm film konvertuje na atraktivnější širokoúhlý 70 mm film. Z toho důvodu museli ustřihnout vršek a spodek filmových políček včetně některých záběrů na Astairovy taneční kroky.
  • Na pláno se příběh dostal v roce 1969, ale už od roku 1947 se hrál na Brodwayi, kde zaznamenal velký úspěch. Slavná show si vyžádala 725 repríz a v roce svého uvedení získala 4 ceny Tony. Za nejlepšího herce (tím byl tehdy David Wayne), nejlepší hudbu, režii a choreografii.
  • Postava rasistického senátora Billboarda Rawkinse měla svůj předobraz ve skutečném senátorovi z Mississippi, Theodoru Bilbovi. Ten, stejně jako mnoho jižních politiků, věřil, že černoši jsou podřadná rasa, byl zastáncem segregace a členem Ku Klux Klanu. Přenesení své osoby do show na Brodwayi přežil senátor o půl roku. (Show měla premiéru 10. ledna a Bilbo zemřel 21. srpna téhož roku.)

Naschval, jestli si všimnete...

  • Když Sharon, hlavní ženská postava a dospělá dcera „tajemného Ira“ Finiana McLonergana pere tátovi košili, umokří si při tom zepředu šaty. Když se ale následně potkává ve studni se skřítkem Ogem, šaty má naprosto suché.
  • Ve scéně, kdy spolu Woody a Sharon ruku v ruce tančí říčkou, je Woody jasně naboso. V dalším záběru už ale najednou boty má a dokonce to vypadá, že mu i super rychle uschly nohavice.
  • A ještě jednou filmaře voda ve scénáři pozlobila: Pozorně si prohlédněte skřítka Oga, když po rozhovoru s Finianem spadne do potoku, a pak když se z něj vynoří. Jeho vlasy jsou jako zázrakem dokonale suché a učesané. Režie: Francis Ford Coppola Kamera: Philip H. Lathrop Hudba: Ray Heindorf Hrají: Fred Astaire, Petula Clark, Tommy Steele, Don Francks, Keenan Wynn, Al Freeman Jr., Wright King, Jester Hairston, Roy Glenn, Ronald Colby, Phyllis Kennedy Rok uvedení: 1968

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný