26. srpna 2020 06:00

Dívka v modrém: Proč dal Otakar Vávra přednost Lídě Baarové před Adinou Mandlovou?

Veselohra Dívka v modrém neměla jednoduchý vývoj a ani její následný osud nebyl z nejšťastnějších. Dodnes však skýtá nečekaně kvalitní zábavu.

V sobotu od 16.55 na Primě uvidíte slavnou Dívku v modrém. Vtipná a lyricky laděná komedie, která se kvůli údajné kolaboraci herce Vladimíra Majera, představujícího postavu kastelána, zařadila na seznam trezorových filmů, dodnes poutá pozornost televizních diváků. A nutno dodat, že právem.

Obsazení jasné i nejasné

O tom, kdo ztvární nesmělého starého mládence notáře Karase, měl režisér Otakar Vávra jasno okamžitě. Do role počítal s Oldřichem Novým. Z toho, komu svěří dvojroli komtesy Blanky a zároveň studentky Vlasty měl však zamotanou hlavu.

V úvahu pro něj přicházely dvě adeptky: Lída Baarová a Adina Mandlová. „Ony se absolutně lišily od ostatních, byly to skutečné hvězdy. Možná nebyly ani tak vynikající herečky, ale byly osobnostmi, které působily na lidi i v civilu. Chodily také nádherně oblékané,“ zavzpomínal během svého života Vávra.

Souboj rivalek

V minisouboji hereček, které byly velké rivalky, dal nakonec přednost o čtyři roky mladší Baarové. „Byla přece jenom o něco ženštější než Mandlová. Byla to živočišná kráska, nejkrásnější herečka, jaká se kdy u nás vyskytla. Měla zvláštní pevnost a chuť do života. Ale ta krása, to bylo zároveň její prokletí, zničila ji. Žila v nešťastné době nacismu. Ihned měla úspěch, když si představíte, že už v šestnácti filmovala. A po několika českých filmech si jí všimla berlínská Ufa. Když jí bylo dvacet, v Berlíně ji uviděl Hitler. Dokonce ji pozval na čaj a trošku se do ní zamiloval. Vyprávěla mi, jak se ji jednou snažil obejmout, ale když neviděl žádnou vstřícnost, nechal toho,“ přiblížil režisér, který s oběma dámami točil často a rád.

„S Lídou Baarovou jsem dělal čtyři filmy, s Adinou Mandlovou šest. Většinou jsem se ale musel rozhodnout pouze pro jednu z nich. Každá měla jiný charakter, ale obě byly velmi ctižádostivé. Řekl bych, že víc žárlila Mandlová na Baarovou než naopak,“ dodal Otakar Vávra.

Romantickou Dívku v modrém uvidíte v sobotu od 16.55 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný