15. prosince 2016 22:00
Gabriela Gabrielová

Díky za každé nové ráno, Halino!

Díky za každé nové ráno - upoutávka

Hořkosladká komedie o životě, lásce, velkých i malých malérech, humoru i smrti. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která při jeho psaní čerpala inspiraci z vlastního rodinného zázemí, a byl oceněn hned čtyřmi Českými lvy. Dívejte se na Primu MAX ve čtvrtek ve 20.15.

Dospívající a později dospělá Olga (Ivana Chýlková), její svérázný otec (skvělý polský herec Franciszko Pieczka), ukrajinští příbuzní, rodinní přátelé a vrstevníci jsou hrdiny příběhu tohoto polistopadového snímku, jehož režie se ujal Milan Šteindler.

Z části se odehrává v Praze v době po srpnu 1968, z části na idylickém venkově Zakarpatské Ukrajiny, odkud pocházel otec Haliny Pawlowské. Ten zde žil do svých dvaceti let, pak odešel do Prahy a do rodného kraje se již nevrátil. V kontaktu s rodinou ale zůstával díky četným návštěvám svých příbuzných. Autorka tak vyrůstala ve velmi svérázném prostředí, jež přenesla i do příběhu, a sama zdědila mnoho z otcova charakteru.

V příběhu svého mládí vzpomímá s ironií sobě vlastní a humorným nadhledem na nejrůznější humorné i tragické epizody, popisuje své nešťastné lásky a ztracené iluze a životní peripetie lidí jí blízkých – to vše v průběhu dvaceti let, které Československo prožívalo po ruské okupaci. Komediální situace se tu střídají se slzami, ale jak název napovídá, i navzdory těžkým dobám neztrácí hlavní hrdinka optimusmus zděděný po otci.

Kromě stejnojmenné knihy a scénáře vytvořila Halina Pawlowská i jednu z postav před kamerou – svéráznou ukrajinskou příbuznou, korpulentní Vasilinu. Scénář byl hotový již v roce 1989, na zfilmování ale čekal dlouhých 5 let. Kromě čtyř Lvů – za nejlepší scénář, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší režii a nejlepší film), snímek vyhrál i první místo za režii na moskevském mezinárodním filmovém festivalu.

Připravte se na skvělé herecké výkony, vtipné hlášky a komentáře hlavní hrdinky provázející celý film a poetickou lehkost, s jakou tu všechno hezky plyne a přirozeně do sebe zapadá. Na sobotu večer rozhodně správná volba.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný