14. června 2020 06:00

Den dobytí Bastily se do kin málem nedostal. Provázela ho strašlivá smůla

Akční thriller Den dobytí Bastily staví na tvrďáckém kukuči Idrise Elby i neokoukané tváři Richarda Maddena. Tihle dva fešáci budou muset zachránit Paříž před teroristickou hrozbou.

V úterý od 20.00 na Prima MAX bude zase jednou padat Bastila. S právem přichází nepořádek, hlásá americko-francouzský akčňák Den dobytí Bastily z roku 2016. Příběh ze současné Francie svádí dohromady klasicky protivného agenta CIA a mladého zlodějíčka. Nepravděpodobná dvojice spojuje síly v boji s mnohem mocnějším nepřítelem – teroristy. Podaří se jim zabránit globálnímu průšvihu?

Hrozby ve stínu oslav

Zloděje Michaela si zahrál Richard Madden, kterého znáte hlavně díky postavě Robba Starka ze Hry o trůny. Mladík se protlouká pařížskými ulicemi, jak se dá, a ukradne tašku s plyšovým medvídkem. Hračka však obsahuje časovanou bombu a muž se tak nevědomky stává teroristou – to když tašku zahodí a způsobí tak smrt několika lidí. Charismatický vyšetřovatel CIA v podání Idrise Elby však chápe, že mladík je v tomto případě (téměř) nevinný, a musí s ním spolupracovat na rozpletení tajemného klubka průšvihů, které vede až do nejvyšších pater francouzské politiky…

Snímek hodně tematizuje jeden z nejvýznamnějších francouzských národních svátků, totiž 14. červenec. Roku 1789 se totiž podařilo vzbouřencům dobýt obávanou vězeňskou pevnost Bastila, a právě tato událost symbolicky odstartovala Velkou francouzskou revoluci – v celoevropském kontextu jednu ze zlomových událostí moderních dějin. Filmové dění se odehrává během tohoto svátku, na který jsou Francouzi hodně citliví – a zrovna v případě tohoto filmu se to ukázalo skutečně naplno.

Smolná produkce

Původně se film měl objevit v kinech už počátkem roku 2016, ovšem teroristické útoky v Paříži z listopadu 2015 byly stále příliš čerstvé, a tak se premiéra o několik měsíců odložila. Premiéra se tak měla uskutečnit 13. července, tedy v předvečer očekávaného svátku. Jenže o den později, právě během oslav Dobytí Bastily, se v jihofrancouzském Nice uskutečnil další teroristický útok – na nákladní vůz jedoucí do slavícího davu si možná pamatujete. Tu noc zahynulo 87 lidí, a tak se film z důvodu úcty k obětem tragédie dočkal stažení z kin.

I přes tyto smutné okolnosti se film v dalších měsících k divákům dostal a oceňována na něm byla především dvougenerační spolupráce zkušeného Idrise Elby, stále čekajícího na pořádné akční role, a nastupujícího Richarda Maddena. Zaujmou rovněž možná trochu okoukané, leč stále čarokrásné pařížské kulisy, stejně jako řada povedených akčních scén. Prostě thrillerová jednohubka, jak se patří!

Akční film Den dobytí Bastily uvidíte v úterý od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný