7. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Crusoe: Nečekaný režisér vykreslil slavného trosečníka hodně neobvykle. Jak dopadl?

Robinson jako bezohledný otrokář a Pátek jako opravdový divoch kanibal. Filmové zpracování známého příběhu z roku 1988 nás zavede na nádherný seychelský ostrov a v kombinaci s úchvatnou kamerou a skvělou hudbou nabídne výjimečný vizuální zážitek.

V neděli od 20.00 na Prima MAX uvidíte jedno z mnoha filmových zpracování příběhu slavného trosečníka. Tentokrát nám ho představí jako ne zrovna ctnostného gentlemana živícího se obchodem s otroky ve Virginii. A právě vidina výhodného nákupu otroků ho přiměje vyplout na moře i v období nepříznivého počasí. Jenže chamtivost se mu tentokrát nevyplatí.

Loď vedená neschopným kapitánem se v bouři rozbije o útesy a z celé posádky se zachrání jen Crusoe a pes. Moře je vyvrhne na krásném, leč opuštěném ostrově, který se na dlouhé roky stane jejich nechtěným domovem. Crusoe se musí naučit rybařit, lovit i pěstovat zeleninu, rozdělat oheň i postavit si přístřeší.

Těžce si zvyká na fakt, že jediný společníkem, se kterým si může promluvit, je pes. To se ale změní v okamžiku, kdy na ostrov připlují divoši z domorodého kmene, kteří zde chtějí rituálně obětovat muže. Robinson ho osvobodí, ale sám při tom upadne do zajetí. Zažívá, jaké to je přijít o svobodu, a poznává také velkorysost, které donedávna sám nebyl schopen.

Možná jste o filmu Crusoe netušili, že…

  • Režisér snímku Caleb Deschanel je v Hollywoodu více známý jako kameraman. Zodpovědný je například za kameru disneyovského remaku Lvího krále, ale i řadu dalších filmových trháků. Za všechny jmenujme třeba Vzkaz v láhvi s Kevinem Costnerem (1999), Annu a krále s Jodie Foster (1999), Patriota či Umučení Krista s Melem Gibsonem (2000 a 2004), Lovce pokladů s Nicolasem Cagem (2004) či Jacka Reachera: Poslední výstřel s Tomem Cruisem (2012).
  • Crusoe je Deschanelovým druhým režijním počinem. Tím prvním byl u nás nepříliš známý snímek The Escape Artist z roku 1982.
  • Původní příběh o Robinsonu Crusoe pochází z pera slavného britského novelisty Daniela Defoe žijícího na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století v Londýně. Kniha poprvé vyšla v roce 1719 a stala se inspirací desítek filmů a několika seriálů.

Dobrodružný film Crusoe uvidíte v neděli od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný