28. března 2017 12:33
Gabriela Gabrielová

Co dát Agatě Christie k narozeninám? Skvělou detektivku!

Tommy a Pentlička: Tajemný protivník (1) - upoutávka

Jako poctu k nedožitým 125. narozeninám geniální autorky detektivních příběhů natočila před dvěma lety britská BBC televizní minisérii Tommy a Pentlička: Tajemný protivník. Anglický manželský pár žijící tak trochu nudným životem se dává na dráhu amatérských detektivů. A rovnou začnou řešit vraždu!

Tommy Beresford (David Williams) není moc zábavný patron. Zkouší různé druhy podnikání, ale byznys nemá příliš v krvi. Zato jeho žena Pentlička (Jessica Raine) se do všeho vrhá po hlavě a statického manžela se snaží trochu „rozhýbat“.

Manželé cestují vlakem z Paříže. Píše se rok 1952 a oni se stanou náhodou svědky podivné události, která již navždy určí jejich další život. Vystrašená mladá žena Jane Finnová utíká z vlaku, poté co byl její přítel Dominic zastřelen. Tommy a Pentlička Beresfordovi jsou v šoku. Ovšem ještě více je udiví, že se nic o incidentu nedočtou druhý den v novinách. Všichni mlčí.

Ale protože Pentlička chce zažít trochu dobrodružství, vydává se na adresu z lístečku, který ve vlaku upustila prchající Jane Finnová. Stopa dovede Pentličku k podivnému nelegálnímu sázkaři jménem Whittington, který jí vyhrožuje. Z jeho spárů ale nakonec uniká.

Mezitím se od Tommyho strýce, majora Cartera, manželé dozvídají, že zastřelený mladík ve vlaku byl ve skutečnosti britský špión pronásledující ruského zabijáka s přezdívkou Brown. Major Carter požádá Tommyho a Pentličku o pomoc a oni zmámeni možností pracovat jako amatérští detektivové začínají pátrat po zmizelé Jane. A to v převlecích za někoho úplně jiného. Nebudou prozrazeni? A nevystavují se příliš velkému nebezpečí?

První část detektivní minisérie Tommy a Pentlička: Tajemný protivník si vychutnejte v sobotu ve 20.15 na Prima MAX!

Těšte se na:

 • Agenty a špióny
 • Starou dobrou Anglii
 • Převleky
 • Skvělou zápletku

Co musíte vědět:

 • Zajímavostí je, že předlohou pro manžele Beresfordovy, Tommyho a Pentličku, byla svým postavám sama autorka a její první manžel Archibald. S ním se jí narodila dcera Rosalind. Manželství však nevydrželo a skončilo rozvodem v roce 1924.
 • Na rozdíl od knih, kde byli Tommy a Pentlička vyrovnaní „soupeři“. V televizním zpracování je Pentlička tou dominantní hnací silou, zatímco Tommy ji jen těžkopádně „dobíhá“.
 • Herečka Jessica Raine ztvárnila temperamentní Pentličku (v orig. Tuppence) Beresfordovou. Roli dostala především proto, že dokáže zvládat jak komické, tak i dramatické scény.
 • Její partner David Williams je však hodně statický a jeho herectví jako by absolutně nestačilo na dynamiku Jessicy Raine.
 • Televizní minisérie Tommy a Pentlička: Tajemný protivník vás nadchne speciálně tehdy, pokud neznáte detailně dílo geniální autorky krimi a detektivních příběhů Agathy Christie.
 • Naopak fanoušci královny detektivek mohou cítit nespokojenost. Proč? Původně trojdílná televizní minisérie z dílny britské televize BBC Tommy a Pentlička: Tajemný protivník je tak trochu mišmaš.
 • V originále nese televizní seriál název Partners in Crime a je složený z několika příběhů odehrávajících se doslova desetiletí od sebe. Spojují je právě a jen postavy manželů Beresfordových, Tommyho a Pentličky.
 • Spisovatelka Agatha Christie vymyslela Tommyho a Pentličku již ve 20. letech. V roce 1922 vydala příběh Tajemný protivník a 1929 Zločiny pro dva. Pak během 2. sv. války dílko N či M. V roce 1960 Dům u kanálu a od dalších deset let později příběh Brána osudu.
 • Všechny tyto příběhy, v nichž vystupují Tommy a Pentlička, televizní scenáristé hezky smíchali a zasadili děj do roku 1952.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný