9. prosince 2019 20:36
redakce Prima Living

Chyťte zloděje! Nejlépe s pomocí dalšího zloděje

Cary Grant je zosobněním elegance, a když po jeho boku usedne Grace Kelly, herečka, o které se nelze vyjadřovat jinak než v superlativech, je zaděláno na skutečně výjimečnou podívanou. Navíc pod taktovkou Alfreda Hitchcocka! Na Prima MAX se dívejte v pátek ve 20.00.

Pokud – soudě dle jména režiséra – čekáte snímek na pomezí thrilleru a hororu, vězte, že máte pravdu pouze z poloviny.

Napínavého thrilleru se vám skutečně dostane, ale zároveň čekejte i pořádnou porci romantiky a humoru (převážně černého). I když v záplavě ostatních Hitchcockových filmů tento snímek trochu zapadl, není vůbec na škodu ho občas oprášit a věnovat mu 106 minut svého času. Proč?

Je to svěží, nebývale vydatné, co se vtipu týče, napínavé, plné bezvadných dialogů, nasáklé atmosférou francouzského pobřeží, skvěle herecky obsazené a nádherně nasnímané. Zlatou sošku Oscara za kameru snímek získal naprosto zaslouženě. A minirolička samotného režiséra vám bude ještě dlouho po závěrečných titulcích vzbuzovat úsměv na rtech.

John Robie (Cary Grant) býval vyhlášeným zlodějem šperků. Nyní však už řemeslo pověsil na hřebík a zaslouženého důchodu si užívá na Azurovém pobřeží francouzské Riviéry. Jeho poklidný život ale končí, když v okolí dojde k sérii loupeží drahokamů provedených v nezvykle podobném stylu, jako byl ten jeho. Policie přijde Robieho zatknout, ovšem jemu se podaří pláchnout. Je jasné, že dokud mužům zákona nepředloží skutečného pachatele, bude jejich hlavním podezřelým on, a proto se společně s detektivem pojišťovny rozhodne zloděje chytit. Vytipuje si další pravděpodobnou oběť, americkou milionářku Jessie cestující s dcerou do Francie (Grace Kelly), a na zloděje nastraží léčku.

Možná jste o filmu Chyťte zloděje netušili, že…

  • Cary Grant byl Hitchcockovým oblíbeným hercem. Režisér pověstný svým pohrdlivým názorem na většinu hereckých hvězd se nechal slyšet, že Grant byl jediným hercem, kterého měl opravdu rád. Společně natočili čtyři snímky: Podezření (1994), Pověstný muž (1946), Chyťte zloděje (1955) a Na sever severozápadní linkou (1959).
  • Všimněte si camea režiséra v roli muže sedícího v autobuse.
  • Snímek získal Oscara za kameru, další dvě nominace v kategorii Výprava a Kostýmy bohužel neproměnil.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný