24. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Cesta do zatracení: Kolik herců musel Tom Hanks v konkurzu na slavnou gangsterku porazit?

Gangsterka Cesta do zatracení se odehrává ve 30. letech, kdy Amerika procházela hlubokou hospodářskou krizí. A mafiánské rody ovládaly podsvětí. Kmotrovsky laděné drama o jedné velké pomstě je zároveň sondou do vztahu otce a syna. Film zdobí dokonalé výkony Toma Hankse, Paula Newmana a Juda Lawa.

V úterý od 20.00 na Prima MAX uvidíme jednu gangsterskou legendu. Byl skvělým otcem a milujícím manželem, který svědomitě vykonával svoji práci pro svého šéfa, jehož obdivoval a ctil. Také jeho šéf ho měl rád, možná víc než svého syna. Všechno by bylo natřeno růžovou barvou, jen kdyby ten skvělý otec a milující manžel nebyl nájemný vrah Michael Sullivan (Tom Hanks). A jeho šéf mocný mafiánský boss John Rooney (Paul Newman).

Když totiž jednou pošle pan Rooney Michaela Sullivana, ať doprovodí jeho syna Conora na „pracovní“ schůzku, dostane Sullivanův starší syn Mike (Tyler Hoechlin) nápad. Tajně vleze do tatínkova auta, aby se podíval, co jeho tak trochu záhadný otec doopravdy dělá.

Jenže pracovní meeting se zvrtne v děsivou přestřelku, jíž se stane dvanáctiletý Mike svědkem. A křivák Conore Rooney (Daniel Craig), který zbytečně vraždil, nechce, aby se o tom vědělo. Ve snaze dostat malého Mikea Sullivana zabije Conore jeho matku Annie (Jennifer Jason Leigh) a mladšího bratra.

Michael se svým synem Mikem nastupuje na strastiplnou cestu pomsty. Ovšem podsvětí se brání a posílá na otce a syna Sullivanovy psychopatického zabijáka Maguirea (Jude Law). A ten chce svoji morbidní „zakázku“ za každou cenu dokončit.

Nezapomenutelná scéna:

Zabití krále. Tak by se dala nazvat mistrně zorchestrovaná scéna, kdy se Michael Sullivan přijde pomstít hlavě mafiánské rodiny Johnovi Rooneymu. Tom Hanks z úkrytu pálí na Rooneyho suitu a bodyguardy. Je noc. Střelba není slyšet. Vidíme záblesky a padající těla. Prší. Zůstane stát jen Rooney. Je to jedna z posledních rolí Paula Newmana na stříbrném plátně. Pronese jen „Jsem rád, že jsi to ty!“ V očích Toma Hankse jasně vidíme slzy. A teď poprvé se v této scéně ozve salva Sullivanova samopalu, je to tak nečekané, že to s vámi trhne, jako by se ten zvuk zaryl do vašeho nitra!

Co vás o filmu Cesta do zatracení zajímá?

 • Zatímco Paul Newman byl pro režiséra Sama Mendese naprosto jasná volba, na roli mladého Mikea Sullivana se dělal náročný konkurz a role byla obsazena po castingu, na nějž se přihlásilo 2 tisíce mladých herců! Slušná konkurence, že?
 • U filmu Cesta do zatracení (2002), v originále Road to Perdition, se často mluví o tom, že forma tu jednoznačně předčila obsah. Po výtvarné stránce jde totiž o skutečnou lahůdku. Není divu, že kameramam Conrad L. Hall byl za tento film nominován na Oscara a také ho vyhrál. Cenu ale převzal in memoriam pro svého otce kameramanův syn.
 • Conrad L. Hall měl ale sošky zlatého Oscara doma již dvě. První získal za kameru k filmu Butch Cassidy a Sundance Kid v roce 1969. Druhého se dočkal přesně o třicet let později za film Americká krása. Poznávacím znamením tohoto kameramana jsou bohaté a velmi komplexní obrazové kompozice.
 • Za Cestu do zatracení byl na Oscara nominován také Paul Newman.
 • Snímek byl natočen podle komiksové předlohy Maxe Allana Collinse.
 • Postava zvráceného zabijáka Maguirea, který své zkrvavené oběti vyfotí ještě předtím, než zemřou, a díky které se tolik proslavil herec Jude Law, původně v knize nebyla, do scénáře ji dopsal až scenárista David Self
 • Rozpočet na film byl 80 milionů dolarů. Film nakonec celosvětově vydělal více než dvojnásobek a sice 181 milionů.
 • Je jasné, že ve filmu hrála spousta velmi drahých hvězd. Utrácelo se ale i za vášeň a úctu k autenticitě. Kostýmní výtvarník Albert Wolsky nemohl najít odpovídající oblečení, které by zapadalo do roku 1931, do doby krize. Buď bylo moc módní nebo příliš okázalé a nápadné. Problém byl také v tom, kde najít těžké a „pořádně“ tkané látky, které by odpovídaly té době. Nakonec musely být látky speciálně vyrobeny, z nich ušité oblečení se muselo zase trochu „ušmudlat a onosit“ aby nevypadalo moc nové.
 • Nádherná je scéna, kdy Michael Sullivan přijíždí se svým chlapcem do Chicaga. A my vidíme překrásné panorama. Točilo se jedno nedělní dopoledne, kdy ve městě tak trochu chcípl pes. Do scény bylo potřeba zapojit 120 dobových automobilů.
 • Dokonalá je také hudba skladatele Thomase Newmana. Bez ní by byl film poloviční. Také Newman byl nominován na Oscara, nominaci však neproměnil.
 • Když v roce 2002 představil režisér Sam Mendes Film Cesta do zatracení neboli Road to Perdition, měl na svém kontě jen Oscary ověnčenou Americkou krásu (1999), což byl Mendesův debut, který měl nesmírný ohlas. Následoval válečný Mariňák a v poslední době to vypadá, že se původem anglický režisér uchytí v bondovkách. Natočil už dvě – Skyfall (2012) a Spectre (2015).
 • Možným překladem názvu filmu je Cesta do Perdition, tedy města, které je ve filmu zmíněno. Zároveň to však může znamenat Cesta do zatracení či někdy Cesta do pekel.

Gangsterku Cesta do zatracení uvidíte v úterý od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný