13. července 2018 06:42
redakce Prima Living

Červená řeka aneb Cesta, ze které se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel

John Wayne opět dokazuje, že se kovbojem patrně narodil. Klasický americký western, který si vysloužil dvě nominace na Oscara a 5. místo v žebříčku nejlepších westernů v historii, si nenechte ujít v pátek 27.7. ve 20.00 na Prima MAX.

Kdo by si pomyslel, že tažení skoro desetitisícového stáda dobytka napříč Amerikou může být tak úchvatná podívaná a silný příběh! Konflikt dvou zcela odlišných hlavních aktérů nabízí nečekaně propracovanou psychologii postav, kterou u westernů člověk obvykle nevídá, a navíc staví na hlavu klišé o správných kovbojích už v době jejich zlatého věku.

John Wayne dovedl svou roli drsného macha, sebevědomého Jižana, téměř k dokonalosti a jemný citlivý Montgomery Clift v postavě jeho adoptivního syna, který se autoritě otce nakonec nevyhnutelně postaví, je mu zdatným protějškem.

Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje uprostřed Texasu dobytkářské impérium. Jenže když jednoho dne potřebuje své stádo čítající málem deset tisíc kusů dobytka dostat k obchodníkům, musí čelit velké výzvě. Nejbližší železniční stanice je až v dalekém Missouri a cesta tam trvá několik měsíců a je plná nástrah.

Dunson (John Wayne) spolu se svými muži a Matthewem (Montgomery Clift) musí čelit indiánům, nečekanému suchu i prudkým lijákům, těžkému terénu i vlastním omezeným silám. Z Dunsona se postupem času stává ješitný despota, který nepřipustí jiný názor než svůj vlastní, a tak se nevyhnutelně blíží chvíle, kdy se mu bude muset postavit i samotný Matthew.

Možná jste o filmu Červená řeka netušili, že…

  • V roce 2012 prohlásil Americký filmový institut snímek 5. nejlepším westernem v historii. Film si vysloužil dvě nominace na Oscara, a to v kategorii nejlepší scénář a střih.
  • Natáčení provázely nepříjemnosti spojené se zdravím herců i štábu. Režisér Howard Hawks byl například hospitalizován po kousnutí jedovatou stonožkou, John Wayne chytil silnou rýmu a Joanne Dru prodělala chřipku.
  • Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení nebudou moci vyjít kvůli opačným politickým názorům a otevřenosti, s jakou je hájili. Oba herci ale údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení se obešlo bez problémů.
  • Howard Hawks nebyl žádným filmovým elévem. Před Červenou řekou měl na svém kontě již více než třicet snímků a ještě skoro dvacet ho v jeho kariéře čekalo. Právě Červená řeka (1948) a Rio Bravo (1959) se řadí ke špičce nejlepších amerických westernů vůbec.
  • Úspěch snímku dokumentuje i fakt, že dokázal vydělat na svou dobu nebývalou částku celých devíti milionů dolarů při rozpočtu necelých tří milionů.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný