28. února 2021 06:00

Černá punčocha: Pro hlavní hvězdu byl film splněným snem, nakonec však stál za zničením kariéry

Psychologické krimi Černá punčocha sleduje dámského krejčího, který se vydá na dráhu sériového vraha žen. Příběh navíc vychází ze skutečných událostí sexuálního násilníka v 80. letech.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte poctivou českou detektivku režiséra Otakara Fuky, která je inspirována skutečnými kriminálními případy, k nimž docházelo na začátku osmdesátých let v Praze a severních Čechách. Pro roli vraha počítali tvůrci s neokoukanou tváří.

Nebezpečí výrazné role

Prvním adeptem byl herec Josef Kubíček, kterého měl národ zaškatulkovaného jako syna šíleného vraha Brůny ze seriálu Třicet případů majora Zemana. „Měl jsem radost, že si na mě vzpomněli, protože těch nabídek zase až tolik nepřicházelo, ale musel jsem odmítnout. Nedělalo by to dobrotu. Už tím Brůnou jsem si docela zadělal. Ještě dlouho potom mi tu roli lidé na ulici připomínali, někteří přecházeli na druhou stranu. Asi ze mě měli strach. Dodnes mě mrzí, že tato postava, která byla obrazem skutečného člověka, nebyla přiblížena i v trochu jiné rovině. Byl to jaderný fyzik, velmi chytrý člověk, osobnost. Další tragickou roli jsem už nechtěl hrát. Jedna bohatě stačila a změnila mi život,“ vysvětlil důvod svého odmítnutí.

Režisér Fuka se poté porozhlížel v zahraničí. Zaměřil se na Polsko a Maďarsko, nikde ale svého „vraha“ nenašel. Objevil ho až díky náhodě. Jednou si vyrazil do divadla na operu a tam v jedné z hlavních rolích uviděl pěvce Milana Karpíška, který už si pár menších úloh ve filmech zahrál. Mimo jiné i v životopisném dramatu Amadeus oscarového režiséra Miloše Formana. Fuka z něj byl nadšený – přesně tak si stěžejní figuru představoval.

Po představení za ním zašel a předložil mu nabídku. Karpíšek neváhal ani minutu a s radostí přijal. K filmu ho to táhlo celý život a ztvárnit v něm hlavní roli, to pro něj byl splněný sen. „Poznala jsem ho jako velmi skromného, až plachého člověka. Celou dobu během natáčení mi říkal: ‚Hlavně, abych jim to celé nezkazil.‘ Já ho utěšovala, že se ničeho nemusí bát, že je výbornej. A opravdu byl. Působil velmi věrohodně, až z něj některé dámy, které škrtil, měly skutečně strach. Hrál to velmi přesvědčivě,“ zavzpomínala jeho filmová manželka Luba Skořepová.

Přílišná věrohodnost

Neherečka Olga Hrubá, která ve filmu posloužila jako jedna z brutálně uškrcených žen, její slova potvrzuje. „Škrtil mě tak vehementně, že jsem se ho chvílemi opravdu bála. Navíc měl u toho takový šílený výraz. Milan bral svou roli strašně moc vážně a nechtěl zklamat. Ta scéna se točila pět natáčecích dní, bylo to velmi náročné. Dodnes, když ji vidím v televizi, běhá mi z toho mráz po zádech,“ svěřila se žena.

Karpíškovi role vynesla slávu. Bohužel ne takovou, jakou si přál. „Když zkoušel v divadle operu, stávalo se, že mu režisér řekl: ‚Dobrý, ale ten vrah ti šel líp.‘ A i někteří jeho kolegové a cizí lidé na ulici na něj pokřikovali ‚vrahu‘. Velmi ho to trápilo. Byl z toho smutný,“ přiznal v jednom z rozhovorů jeho přítel, herec Lubomír Lipský.

Nebyla to jediná krutá daň za slávu jedné role. S postavou vraha a dámského krejčího Miroslava Opatovského byl natolik spjatý, že už žádná další filmová nabídka nepřišla. „A to ho, myslím, mrzelo ze všeho nejvíce. Nechtěl zůstat takhle zaškatulkovaný. Další šanci už ale bohužel nedostal,“ dodal herec.

Ve filmu uvidíme také Ivanu Chýlkovou, Gabrielu Wilhelmovou, Rudolfa Hrušínského ml, Ladislava Županiče, Jitku Asterovou, Vítězslava Jandáka, Miriam Kantorkovou nebo Petra Bruknera.

Kriminálku Černá punčocha uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný