1. července 2019 22:23
redakce Prima Living

Causa králík aneb Advokát Miloš Kopecký zahajuje praxi na venkově

Scénář Jaroslav Dietl, režie Jaromil Jireš a v hlavní roli bravurní Miloš Kopecký, který téhle televizní tragikomedii s přehledem kraluje. Nestárnoucí snímek s celou plejádou známých českých herců si nenechte ujít ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Sonda do života jednoho advokáta (Miloš Kopecký), který se – ač má na první pohled vše, co si může přát – rozhodne zcela změnit svůj život. Právničinou znavený Lukášek uposlechne rady svého lékaře a opustí zavedenou praxi v Praze a byt s výhledem na Vltavu.

Vymění je za malou advokátní kancelář v zapadlém městečku, kde se jeho první klientkou se stává uplakaná babička Márová (Marie Brožová). Její synovec, místní sympaťák Joun (Jaroslav Satoranský), si od ní půjčil sedm a půl tisíce a nyní je odmítá vrátit. Odměnou za pomoc věnuje Lukáškovi vděčná babička králíka, a i když je advokát brzy zavelen dalšími případy – vykradač chat Pastyřík (Pavel Zedníček), žárlivec Vrána, který bodnul svou družku (Karel Augusta), či cikán Demeter (Ladislav Goral), který léta platí alimenty, ale lékaři mu zjistili neplodnost – causa králík zůstává pořád ve středu jeho zájmu. Jak se totiž zdá, Joun je velký hráč, který se neštítí nasadit do případu všechny zbraně.

Nečekejte čistokrevnou komedii typu Zítra to roztočíme, drahoušku…! Causa králík má sice své vtipné momenty, ale celkově jde spíš o sociální sondu protkanou filozofickými postřehy zkušeného advokáta a s morálním poučením, že bojovat za spravedlnost má smysl.

Miloš Kopecký je zde, ostatně jako vždy, skvostný a nebýt jeho, stala by se z filmu nemastná neslaná normalizační tuctovka. Takhle se ale řadí mezi televizní klasiky, které si čas od času neuškodí připomenout.

Možná jste o filmu Causa Králík netušili, že…

... rok po svém uvedení, tj. v roce 1980, byl snímek vybrán do soutěže Un Certain Regard festivalu v Cannes. Název soutěže se dá přeložit jako „z jiného úhlu pohledu“ a tradičně do ní bývají zařazeny snímky, které nabízejí pohled na všední záležitosti poněkud nevšední formou. Ve stejném roce byl snímek rovněž nominován na cenu San Sebastián IFF.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný