7. března 2021 06:00
redakce Prima Living

Čas beznaděje: Richard Gere měl k roli bezdomovce překvapivě blízko. Co dělá ve skutečnosti?

Rozostřené záběry do dálky, zašlé graffiti, ruch New Yorku…, zkrátka atmosféra vykreslená na jedničku. A Richard Gere? Ten zahrál postavu sebelítostivého bezdomovce taky skvěle. Příjemným osvěžením žánru je fakt, že nás nečeká další uslzená sonda společnosti. Naopak!

Ve středu od 22:50 na Prima MAX uvidíte fešáckého Richarda Gerea v nezvyklé roli. S hlavním hrdinou snímku, melancholickým Georgem Hammondem, se setkáváme ve chvíli, kdy ho z jeho zahnívajícího bytu vyhodí na ulici spolu s jeho veškerým majetkem sbaleným do dvou igelitek. Nečekejte však srdceryvnou záležitost made in Hollywood. Naopak. Režisér a scenárista Oren Moverman se staví do role nezúčastněného pozorovatele a jakémukoli soucitu s dosti skličující situací Georgeho se vyhýbá.

Jeho záměr o realistický portrét bezdomovce v New Yorku odhalíme poměrně brzo, když si spíš pro sebe uvědomíme, že se toho na obrazovce vlastně tolik neděje. Žádné vyhrocené situace, žádné konflikty. Ale – co se tak zásadního v reálném každodenním životě děje? A už tuplem, pokud žijete na ulici?!

Upovídaný bezdomovec bloumá po úřadech spolu se svým zamlklým kamarádem ve snaze dobrat se kopie rodného listu, který by mu pomohl dosáhnout alespoň na podporu. Jeho poslední nadějí se stává dcera, která mu ovšem nemůže zapomenout, že ji v nejtěžších chvílích života nepodržel a dost sobecky ji opustil.

Možná jste o filmu Čas beznaděje netušili že...

  • Snímek měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 7. září 2014 a režisér a scenárista Oren Moverman zde za něj získal Mezinárodní cenu kritiků za zvláštní prezentaci. Natáčelo se v ulicích New Yorku za běžného provozu, tedy mezi skutečnými obyvateli, bez komparzu. Richard Gere měl nejprve obavy, aby ho lidé na ulici nepoznávali a neničili tak iluzi neviditelného muže, kterou se snažil své postavě dát. Nemusel se však vůbec strachovat. Z tisíců chodců, kteří ho na ulicích New Yorku minuli, se ho prý pouze dva zeptali, zda náhodou není Richard Gere. Důkazem toho, že se do své role skutečně vžil, byla jedna turistka z Francie. Žena ho považovala za skutečného bezdomovce a věnovala mu zbytek pizzy. Herec si pizzu s radostí vzal a ženě poděkoval.
  • Richard Gere je shodou okolností dlouholetým advokátem lidí bez domova, bojovníkem za jejich práva a zastáncem zařízení, která se o lidi v nouzi starají.
  • Časté záběry na hlavní postavu snímku v odrazech, skrze okna a ze zvláštních úhlů byly záměrem hlavního kameramana Bobbyho Bukowskiho. Chtěl jimi ilustrovat Georgovo odtržení od společnosti.

Drama, USA, 2014

Režie: Oren Moverman

Scénář: Oren Moverman, Jeffrey Caine

Kamera: Bobby Bukowski

Hrají: Richard Gere, Jena Malone, Danielle Brooks, Steve Buscemi, Jeremy Strong, Kyra Sedgwick, Ben Vereen, Yul Vazquez, Tonye Patano, Colman Domingo, Dominic Colón, Abigail Savage, Doris McCarthy, Brian D’Arcy James, William Bogert, Michael Kenneth Williams, Miranda Bailey, Victor Pagan, Sonnie Brown, Michael Buscemi, Anna Suzuki

Čas beznaděje uvidíte ve středu ve 22:50 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný