2. května 2017 13:14
Gabriela Gabrielová

Britský vědec unesen i s atomovou bombou! Agatha Christie vysílá svůj amatérský tým!

Tommy a Pentlička: N či M? (1) - upoutávka

Amatérští detektivové Tommy a Pentlička Beresfordovi opět vypomáhají britské tajné službě s řešením špionážního případu. Musejí najít uneseného vědce Gilberta Worthinga. A protože má u sebe atomovou bombu, kterou vyvíjel, je nutné najít vědce i bombu. A to rychle! V sázce jsou životy tisíců nevinných.

Z vojenské základy Královského letectva v Norfolku byl unesen jaderný fyzik Gilbert Worting. Spolu s ním však zmizel i nový typ atomové bomby, na které pracoval, a všechny jeho poznámky. Britská MI5 je ve stavu pohotovosti. Ale protože major Carter (James Fleet) z tajné služby nemůže nikomu důvěřovat, nasadí na případ Tommyho Beresforda (David Walliams). Ovšem pod podmínkou, že půjde do akce sám. Nesmí o tom říct nikomu, ani své ženě.

Jenže Pentlička Beresfordová (Jessica Raine) je neohrožená žena, která má vyšetřování, převleky a tajné operace v krvi. A tak se Pentlička nejen o tajné misi svého muže dozví, ale bude na místě pátrání dokonce dřív než Tommy. Jediné, co se ví o předpokládaném ruském superšpionovi, jenž má krádež atomové bomby na triku, je místo, kde je ubytovaný. Jedná se o hotel Sans Souci. Ale není jasné, zda se za tajemnou zkratkou N (či je to M?) ukrývá muž nebo žena. Krajně podezřelé jsou čtyři osoby. Překrásná madam Sprotová, mladík Carl Denim, tajemný major Khan anebo kapitán Haydock.

Tommy a Pentlička pátrají každý sám, ale postupně jim začne být víc než jasné, že se neposunou dál, když nezačnou spolupracovat. Pentlička se ocitne v pěkném maléru. Čmuchala v pokoji majora Khana, ale ten ji překvapí a míří na ni pistolí. V panice mu Pentlička prozradí, že pátrá po ruském špionovi. Khan se prozradí, že je špionovi N také v patách. Vypátrá ho dříve Khan nebo Tommy s Pentličkou?

Britská detektivní minisérie Tommy a Pentlička: N či M? vás zatlačí do křesla. Pusťte si její první část v sobotu ve 20.15 na Prima MAX!

Těšte se na:

 • napětí
 • výborné herce
 • zajímavé lokace v Anglii
 • dokonalou iluzi 50. let minulého století

7 x o filmu:

 • Dvoudílná detektivní minisérie Tommy a Pentlička: N či M (2015) byla natočena podle stejnojmenného románu královny detektivek Agathy Christie. Předcházela jí TV minisérie Tommy a Pentlička: Tajemný protivník. Zatímco Tajemný protivník byl zfilmován již počtvrté, N či M? má na plátně premiéru.
 • BBC natočila obě minisérie na počest 125. výročí narození Agathy Christie. Autorka manželskou dvojici Tommyho a Pentličku Beresfordovy vymyslela již v roce 1922. Ovšem nejslavnější postavy Agathy Christie jsou bezesporu Hercule Poirot a slečna Marplová.
 • V originále se rázná Pentlička, již brilantně ztvárnila Angličanka Jessica Raine, jmenuje Tuppence. A TV minisérie nese originální název Partners in Crime.
 • V seriálu se po boku Jessicy Raine objeví coby její filmový manžel herec David Walliams. Tomu kritici vyčítali nedostatečnou chemii mezi ním a Jessicou Raine. To ale posuďte sami. Manželé působí mírně chladně, to je ale u Angličanů poměrně běžné, že? Jisté je, že Walliams v první minisérii působil opravdu poměrně toporně. V sérii N či M? už působí věrohodně a jistě.
 • Příběh minisérie o ruském špionovi Tommy a Pentlička: N či M? je zasazen do Anglie 50. let. Přitom napsán byl již v roce 1940.
 • Spisovatelka Agatha Christie žila v letech 1890 až 1976.
 • Natáčelo se ve městě Cromer v Norfolku a také na jihozápadním londýnském předměstí Surbiton.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný