6. června 2020 06:00
redakce Prima Living

Bohové musí být šílení: Co se stalo s hlavním hrdinou z africké divočiny?

Znáte tu radost, když najdete na ulici pohozenou bankovku? A teď si představte sami sebe uprostřed savany a pocit, když se vám pod nohy připlete láhev od Coca-Coly. Samozřejmě prázdná. Vzápětí se dozvíte, že Bohové musí být šílení!

Ona ta představa ale nebude tak snadná. Nejste totiž Evropan, ale příslušník afrického kmene Křováků. O masovém výrobci sladké vody nevíte zhola nic, nikdy jste podobnou láhev neviděl. Ta sice dopadla z letadla, ale co to vlastně letadlo je?

Nemotorný hřmotný pták? Přirozenějším vysvětlením je, že láhev zaslali bohové. Je třeba považovat ji za dar, o což se celý kmen zarputile snaží. Ale prapodivný předmět přece jen vzbudí podezření a nesoulad. Kmen vyšle hlavního hrdinu Xi (N!xau), aby láhev vrátil někam tam, odkud vzešla.

Xi se vydává na dalekou cestu pouští Kalahari směrem do civilizace. V pomyslné ústrety mu jdou další dva hrdinové: novinářka Kate (Sandra Prinsloo), která se rozhodne pro práci v misijní škole, a mikrobiolog Andrew (Marius Weyers), muž žijící v buši už nějakou dobu a člověk, pro něhož je dvoření větším oříškem než věčně porouchané auto uprostřed vyprahlého kontinentu. Všichni tři sledují cíl své vlastní mise. Xi doufá, že vrátí láhev bohům kdesi v civilizaci. Kate naopak z civilizace utíká, aby byla prospěšná domorodým dětem. A Andrew? Tomu se snad podaří dobýt srdce milované ženy. Ale nejdřív se musí všichni tři potkat.

N!xau, slavný příslušník kmene Sanů

  • N!xaua objevil režisér snímku Jamie Uys během natáčení dokumentu v poušti Kalahari. Netrvalo dlouho a rozhodl se obsadit jej do hlavní role plánované komedie. N!xauova přirozenost a komediální talent se zasloužily o celosvětový úspěch a o realizaci druhého dílu, který byl natočen o osm let později. Hlavní hrdina dostal za film honorář ve výši tří set dolarů.
  • Zatímco gáži za první film ztratil, před natáčením druhého dílu požadoval 100 000 dolarů. Finance chtěl použít na zděný domek s elektřinou a vodní pumpou pro rodinu, kterou tvořily tři manželky a početné potomstvo. Nakonec dostal 80 000 dolarů.
  • Žil až do smrti v odlehlé části Namibie v původních podmínkách a snažil se farmařit. Policie ho nalezla mrtvého 5. července 2003. Přesný důvod smrti není znám, i když N!xau celý život trpěl tuberkulózou. Ačkoliv je jeho datum narození udáváno v prosinci 1944, jde o pouhý odhad. Ani on sám přesně nevěděl, kde a kdy se narodil.
  • Vykřičník v jeho jméně není tiskovou chybou. V jazyce ungwatsi se tak označuje zvuk mlasknutí, pro který latinka nemá jiný znak.
  • Než poznal jihoafrického režiséra Jamie Uyse, potkal pouze tři bělochy. Tak jako ostatní původní obyvatelé si myslel, že běloši nemají kůži.

Režie:Jamie Uys Scénář: Jamie Uys Kamera: Jamie Uys Hrají: Marius Weyers, N!xau, Brian O'Shaughnessy, Jamie Uys, Sandra Prinsloo Rok uvedení: 1980

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný