11. září 2017 11:00
Gabriela Gabrielová

Bezstarostná jízda a další – 5 nejlepších motorkářů z filmů a televize

Bezstarostná jízda - upoutávka

Vrchol kvality a zakladatel road movie, to je Bezstarostná jízda, klasika z 60. let, kterou dodnes nic podobného nepředčilo. Snímek o trojici motorkářů, kteří na vrcholu éry hippies sjíždějí lajny na silnicích i mimo ně, se stal doslova etalonem kvality mezi road tripy. A pro mnohé i symbolem toho, co je to opravdická svoboda.

Mnoho motorkářských filmů se pyšní texturou drsnější než toaleťák ze smirkového papíru, Bezstarostná jízda je však malinko jiná. Ačkoliv i z ní sálá benzín na všechny světové strany, story dvojice hipíků Billyho a Wyatta (posléze přiberou ještě třetího do party) je přece jenom především typickým prototypem road movie než gangsterkou. Snad i proto jde dodnes o jeden z nejoblíbenějších filmů o báječných mužích na motocyklových strojích.

Mrkněte na další skvělé filmové motorkáře:

Johnny Stabler

Film: Divoch

Ač zní název dramatu z roku 1953 poněkud nemotorně, snímek patří mezi nejklíčovější díla ovlivňující podobu filmových motorkářů. Klasická story o rebelovi bez příčiny v drsné kožené bundě a nahnuté čepici, který se svým gangem obrátí vzhůru nohama poklidné americké městečko, dýchá buřičskou náladou. Ústřední ultrafrajer s tváří Marlona Branda je přitom prototypem stylového motorkáře, z něhož se podlamují kolena i kdejakému chlapovi.

Burt Munro

Film: V zajetí rychlosti

Dočista opačně na to pak jde životopisný film o Burtu Munrovi, Novozélanďanovi, který se desítky let snažil překonat rychlostní rekord na své motorce Indian Scout z dalekého roku 1920. Díky stařičkému elánu Anthonyho Hopkinse šlape V zajetí rychlosti fantasticky optimistickým tempem, který by filmu mohla závidět celá řada jiných bijáků o důchodcích!

Poet

Film: Hells Angels on Wheels

Jestliže Divoch proslavil persónu Marlona Branda, o více než dekádu později udělala motorkářská gangsterka Hells Angels on Wheels tutéž službu Jacku Nicholsonovi. Film z roku 1967 sází mladičkého Jacka do role nového člena gangu, který skrze drandění Amerikou hledá povyražení. I když tu Jackie nemá tolik prostoru, snímek získává kladné body už jen za jeho klučičí zjev!

Jax Teller

Seriál: Zákon gangu

Alespoň ve světě filmu dnes už motorkáři poněkud vypadli z módy. Že však ještě nepatří do starého železa, velmi obratně dokazoval aktuální seroš Zákon gangu, který svým hlavním prizmatem sledoval život člena drsného gangu SAMCRO Jaxe Tellera s tváří Charlieho Hunnama. A vězte, že když už má někdo za máti Leelu z Futuramy (Katey Sagal), bude mít vskutku adrenalinové bytí!

Bezstarostná jízda v pátek ve 20.15 na Prima MAX.

Režie: Dennis Hopper Scénář: Dennis Hopper, Peter Fonda, Terry Southern Kamera: László Kovács Hrají: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson, Luke Askew, Luana Anders, Robert Walker Jr., Michael Pataki, Karen Black, Warren Finnerty, Carrie Snodgress, Bridget Fonda, Dan Haggerty Rok uvedení: 1969

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný