22. října 2019 21:50
redakce Prima Living

Akta X poprvé ve filmu

Milovníci konspiračních teorií a fanoušci sci-fi, máme pro vás lahůdku! První celovečerní film značky Akta X dělá seriálu čest a je úctyhodným završením jeho šesti řad. Filmové pátrání agentů Muldera a Scallyové po pravdě, která je někde tam venku, si nenechte ujít v úterý od 22.40 na Prima MAX.

Desítky tisíc let zpátky v jeskyni pod sněhem se dvojice pralidí setkává s podivnou evidentně nepřátelskou bytostí mimozemského původu a setkání má pro ně fatální následky. Střih realita: děti si hrají na okraji hluboké jámy a jedno z nich, malý Steven, tam spadne. Kamarádi se rozprchnou, ale pomoc přivolají. Do hloubky se spustí dva záchranáři, ale nikdo z nich se už zpátky na povrchu neobjeví.

Další se na scéně objevují tajemní muži v bílých kombinézách, kteří z jámy vynášejí zabalená těla. Nikdo neví, kdo jsou, ani kam těla odvážejí.

Další střih: Agenti Mulder a Scullyová stále pracují spolu, ale pouze jako řadoví agenti FBI, protože vyšetřování Akt X už ukončili. Právě se účastní hledání bomby, která měla být uložena ve federální budově FBI. Ve vedlejší budově si jde Mulder koupit něco k pití do automatu a právě tady amatérsky vyrobenou bombu nachází. Zneškodnit ji má agent Michaud, ale bomba stejně exploduje a vyžádá si život agenta, dvou záchranářů a neznámého chlapce…

Jaká je mezi oběma událostmi spojitost? A co mají společného s tím, co se stalo v jeskyni v době ledové? Oběti měl zabít výbuch, tak proč jejich těla vypadají jako těla obřích želatinových medvídků?

Mulder a Scullyová jsou na stopě dalšího paranormálního objevu a jako už tolikrát, ani tentokrát nejsou oficiální místa jejich pátrání právě nakloněna. Vládní komise se podrobnou zprávou agentky Scullyové o podivném případu a zinscenovaném výbuchu odmítá zabývat a agentku s okamžitou platností převelí do Utahu.

Jestli jste seriálem naprosto nepolíbení, uniknou vám možná některé detaily, ale snímek jako celek poberete bez problémů. První filmové zpracování Akt X stojí dostatečně samostatně na to, aby bylo stravitelné i pro ne-fandy kultovní série, zároveň si ale uchovává všechno, co fanoušci seriálu milují: ústřední hereckou dvojici, jejich nikdy nekončící boj proti tajným vládním organizacím, tajemno, napětí, sklon k paranoii, ale i uměřenou dávku ironie a sebereflexe. To všechno je tentokrát namícháno do povedeného celovečerního koktejlu, kterému v rámci žánru sci-fi/thriller nelze snad nic vytknout.

Možná jste o filmu Akta X netušili, že…

... režisér snímku Rob Bowman má za sebou pětadvacet seriálových epizod Akt X. Pilotní díl první řady měl na televizních obrazovkách premiéru 10. září 1993 a od té doby až do roku 1998 se odvysílalo celkem šest řad tohoto kultovního seriálu.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný