Čtyři nejšílenější skuteční poldové v utajení
Policisty v utajení miluje každý rozumný režisér detektivek a krimifilmů – umožňují totiž skloubit hned několik supr žánrů.
Můžeme se o své hrdiny bát, sledovat rozplétaní tajemné vraždy, a zároveň při tom sledovat echt cool prostředí, do které by kancelářské krysy nebo pochůzkáři jinak ani nepáchli.
Je to případ slavných snímků jako Rychle a zběsile, Tarantinových Gaunerů, nebo i pro kultovního žánrového filmu Bod zlomu, který vysíláme ve čtvrtek od 21:50. V něm agent FBI Keanu Reeves infiltruje gang lupičů-surfařů, aby se dostal na kobylku echtcool kápovi Patricku Swayzemu. To celé v roce 1991, dávno předtím než koncept zrecyklovalo právě Rychle a zběsile.
KEANU KVÍZ: Otestujte si znalosti filmů s Keanu Reevesem!
Jenže za každou fiktivní zápletkou se ukrývá jeden skutečný příběh, ještě šílenější než skutečný než ten nejabsurdnější výplod sebeopilejšího scénáristy. Buďte proto svědky čtyř skutečných případů, kdy policisté (z toho jeden bývalý) v utajení infiltrovala nekalé živly tak, jak by to nenapadlo žádného autora.
4) Policajt ze škol(k)y
Ve své snaze potlačit kriminalitu čínských mafiánských Triád se hongkongská policie roku 2005 rozhodla vpašovat mezi ně svého muže. Na konci celé enormně úspěšné operace stálo 117 zatčených mafiánů, a bezpečnostní složky za to mohou vděčit jenom odvaze nejmenovaného detektiva, který se přitom po celou dobu tvářil jako patnáctiletý školák...
Přesně tak, členům Triády nedělalo problém vnímat dospělého muže jako dítě uprostřed puberty a náš hrdina tak mohl nerušeně pozorovat kriminální aktivitu v prostředí „své“ školy. Tím však příběh zdaleka nekončí. Zvláštním hnutím naší postmoderní reality totiž detektiv našel ke svému činu inspiraci v čínském komediální filmu Fight Back to School, v jehož zápletce - chvilka napětí - jde o policistu, který se v převleku vrací do střední školy. Alespoň pro jednou tak filmaři nevykradli realitu.
Možná měl však náš "patnáctiletý" detektiv prostě jen štěstí na naivní zločince. Možná, že taková zaběhnutější italská mafie, indoktrinovaná k nedůvěře stovkami hodin detektivek a nikoliv komedií, by si s dvojitým agentem poradila mnohem rychleji a obratněji...
3) Tlouštík zlikvidoval mafianskou rodinu
A nebo možná taky ne. Přesvědčil se o tom ex-kubánský agent FBI Joaquin Garcia, když pod pseudonymem Jack Falcone infiltroval nechvalně pověstnou italskou mafiánskou rodinu Gambinů. Ta v Americe operuje už od 50. let a FBI ji tak měla na mušce dlouhodobě – až v roce 2002 však úřad přistoupil k odvážnému a riskantnímu rozhodnutí vyslat do řad mafiánů svého muže.
Garcia byl tím mužem, pokud však čekáte hrdinu s ostře řezanými rysy, který na důkaz své loajality vystřílel autobus plný jeptišek, čekáte marně. Zaprvé, Garcia vypadá takto:
Bývalý kubánský agent FBI Joaquin Garcia, Foto: superspyme.com
Jeho krytím bylo zářící charisma a brutální nadváha vlive lásky k jídlu... a lásky ke kradení šperků. Staré dobré peníze zaplatily do roku 2005 řadu dárků určených členům mafie a především kápovi rodiny Gregovi DePalmovi.
Zadruhé, Garcia se i přes kubánský původ dokonale naučil italoamerické zvyky sledováním stovek hodin italských pořadů o vaření, a rodina mu dokonce nabídka přijetí do svých řad. Pod svým drahým a extravagantním oblekem přitom Garcia *po celou dobu tříleté operace* ukrýval nahrávací zařízení. A konečně zatřetí, na konci byl z operace stažen až poté, co se odmítl připojit k mlácení policisty. Tou dobou však FBI měla v zásobě dost důkazů na ochromení celé rodiny.
2) Rodilý žid uvnitř organizace neonacistů
Málokterý případ nabídne agenta s tak gigantickými koulemi jako infiltace Rona Fureyho do skupiny neonacistů. Furey sám sebe označoval jako novináře pracujícího pro pravicové australské médium The Right Way (doslova Pravá cesta) a cesta po rozhovorech s vyznavači svastiky ho roku 1993 zavedla mezi nejvyšší členy hnutí, když si dlouhý večer krátili sledování filmů o znásilňování a Adolfu Hitlerovi, zatímco u nich zuřivě onanovali. K odhalení Fureyho stačilo málo – například přes internet (nebo pomocí telefonního seznamu…) zjistit, že žádné noviny jménem The Right Way neexistují a že Furey sám se vlastním jménem jmenuje Yaron Svoray a jedná se o žida jako poleno. Jeho rodiče přežili holocaust, on sám pak sloužil v izraelské policii. Neonacistické hnutí infiltroval při své práci pro Centrum Simona Wiesenthala, které si dalo za cíl preventivně monitorovat protižidovské organizace.
Yaron Svoray alias agent Ron Furey , Foto: nimg.sulekha.com
Ke cti neonacistů obalamucených Svorayovou lstí slouží jedině skutečnost, že židé mají povětšinou stejnou barvu kůže jako oni sami. Jak však ukáže náš poslední případ, i s odlišnou pletí je možné proniknout dovnitř struktur rasistické organizace...
1) Černoch infiltrující Ku-Klux-Klan
Pán níže na fotce je Ron Stallworth, a jak se mi můžete vidět, snad jenom slepec by ho mohl zaměnit za příslušníka bělošské příslušnosti. Ani tmavá barva kůže však Ronovi nezabránila dostat se dovnitř regionální pobočky Ku-Klux-Klanu, organizace, která si dala za cíl zbavit Colorado Springs necelých 7% černošské komunity. To celé během 70. let.
Agent Ron Stallworth, Foto: b.vimeocdn.com
Udičku mu však podal Ku-Klux-Klan (KKK) sám, když k údivu každého sebevědomého konspiračního teoretika oznámil v novinovém inzerátu nábor do svých řad a nejspíše i zasvěcení do plánu na světovou revoluci. Policejní důstojník Ron Stallworth na něj odpověděl a záhy se propracoval až k nejvyšším strukturám KKK.
Po dobu svého pobytu mezi zástupci nadřazené rasy se jejich vůdce, jistého Davida Duka, který se později snažil získat trůn amerického prezidenta, dokonce zeptal, jestli se nebojí, že řady KKK infiltruje zástupce opovrhované menšiny. Duke mu odpověděl, že k ničemu takovému nedojde, protože černoši mají oproti bělochům specifický způsob vyjadřování a ten je možné snadno rozeznat.
Ron Stallworth totiž skoro celé období infiltrace strávil na telefonní lince a po většinu doby tak KKK monitoroval jako důvěrný ač externí člen. KKK se zjevně jako báchorku označilo i existenci odposlechů. V minimu případů, kdy byla nutná jeho osobní přítomnost, za něj zaskočil bělošský kolega, a členové KKK mezi nimi nikdy nepoznali rozdílu...
Pak se nelze divit ani filmovým lupičům z Bodu zlomu, že mezi své řady vpustili Keanu Reevese.
Nemáte-li málo utajených poličů, dejte si o něco méně šílené, ale za to filmové odladěné drama Bod zlomu ve čtvrtek ve 21:50!Zdroj: Cracked(lol)