6. července 2023 06:00

Sedmý den Varů patří italským peckám a Toulavým králům

Italský režisér Marco Righi ve čtvrtek na festivalu v Karlových Varech uvede svůj film Vítr vane, kam chce, který je jedním z účastníků hlavní soutěže.

Režiséra doprovodí představitelé hlavních rolí, herci Jacopo Olmo Antinori a Yle Vianello. Program festivalu nabízí tvorbu výrazných reprezentantů současné italské kinematografie. O pozornost diváků a porotců se uchází 12 italských filmů.

Hostem z Apeninského poloostrova ode dneška do konce týdne bude také režisér Alessandro Aniballi, který v sekci Návraty k pramenům věnované filmům klasickým, kultovním, raritním i neprávem opomíjeným, promítaným z původních či restaurovaných kopií, pozve diváky na snímek Klaustrocinefilie.

Dalšími významnými hosty karlovarského festivalu dnes budou tvůrci dokumentu Toulaví králové: Příběh Gogol Bordello. Snímek, který bude promítán v sekci Zvláštní uvedení v mezinárodní premiéře ve Velkém sále Thermalu, osobně představí režiséři Nate Pommer a Eric Weinrib a protagonista, hudebník a vůdčí osobnost kapely Gogol Bordello Eugene Hütz.

Pořadatelé pro letošní ročník vybírali zhruba z 2 000 snímků, což je o 400 více než loni. Festival do 8. července uvede v hlavním programu 31 filmů. Soutěžní sekce Proxima nabízí i letos prostor filmařům čekajícím na objevení, stejně jako renomovaným autorům hledajícím nové směry své tvorby. Sekce se skládá z 12 děl – deseti světových a dvou mezinárodních premiér.

V sekci Zvláštní uvedení, nesoutěžní části hlavního programu, karlovarský festival nabízí osm premiér celovečerních děl domácích i zahraničních autorů.

Počet prodaných vstupenek se přitom podle pořadatelů blíží zájmu před epidemií koronaviru.

Zdroj: ČTK, KVIFF

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný